
Stvaranje urina počinje filtracijom tekućina iz plazme glomerularnih kapilara u Bowmanovu čahuru kroz glomerularnu membranu, što se naziva glomerularna filtracija. Glomerularna membrana je sastavljena iz tri sloja:
- sloj endotelnih stanica kapilara
- bazalna membrana kapilara
- sloj podocita – stanica sa nožicama
Iako je deblja od obične kapilame membrane, glomerularna membrana je propustljivija. Razlog većoj propustljivosti je prisustvo:
- fenestri (prostori između endotelnih stanica)
- rahle građe bazalne membrane
- intersticijskih (intercelulamih) pora između nožica podocita.
Iako je jako propustljiva, glomerularna membrana je i selektivna. Nositelj selektivnosti je veličina pora – 8 nm i proteoglikani bazalne membrane koji su negativno naelektrisani tako da odbijaju anione, a privlače katione. Tako, molekule albumina, iako su manje od promjera pora, ne mogu proći kroz pore jer ih odbija negativan naboj proteoglikana. Zbog toga u glomerularnom filtratu normalno nema proteina.
U toku dana kroz glomerularnu membranu se filtrira 180 litara tekućine. Od toga se samo 1 – 1,5 litar izlučuje, a ostalo se reapsorbira natrag u krv. Glomerularna filtracija iznosi 125 ml/min. Bubrežni protok plazme je 650 ml/min, a filtraciona frakcija je 19 % (to znači da se 19 % plazme filtrira u Bowmanovu čahuru).
Glomerularna filtracija je proizvod koeficijenta provodljivosti i sila koje djeluju na nivou glomerularne membrane, a koji utječu na vrijednost glomerularne filtracije.
Sile koje potiču filtraciju su:
- glomerularni hidrostatski pritisak i iznosi 60 mm Hg-a
- koloidno osmotski pritisak Bowmanove čahure. Iznosi 0 mmHg-a.
Ukupno sile koje potiču filtraciju su jednake 60 mmHg-a (8 kPa).
Sile koje se suprostavljaju:
- koloidno – osmotski pritisak plazme. Iznosi 35 mmHg-a
- hidrostatski pritisak Bowmanove čahure. Iznosi 15 mmHg-a.
Ukupno sile koje se suprostavljaju su jednake 50 mmHg-a.
Razlika između ovih sila od 10 mmHg-a (1,8 kPa) je neto filtracijski pritisak koji uzrokuje filtraciju tekućine iz plazme u Bowmanovu čahuru.
Pored ove četiri sile, čija promjena može dovesti do promjene glomerularne filtracije (↑GHP => ↑GF, itd.), na vrijednost glomerularna filtracije utiču i drugi faktori:
- veličina bubrežnog protoka krvi (ako se poveća, poveća se GHP, a samim time i glomerularna filtracija.
- Vazokonstrikcija i vazodilatacija aferentne arteriole (vazokonstrikcija smanjuje, a vazodilatacija povećava glomerularnu filtraciju).
- Vazokonstrikcija i vazodilatacija eferentne arteriole (vazokonstrikcija povećava, a vazodilatacija smanjuje glomerularnu filtraciju).
1 Trackback / Pingback