DACRYOCYSTITIS ACUTA
Dosta je česta akutna upala suzne vrećice koja se javlja 3x češće kod žena. Može nastati poslije dugotrajne upale kapaka. Javlja se i hereditarno i familijarno.
Etiološki – opstrukcija otjecanja suza (promjene na sluznici nosa, smetnje u koštanom kanalu itd.) povrede lica, nosa i orbite, alergijska oboljenja sluznice nosa, upala maksilarnih sinusa, fokalne infekcije i strana tijela u nosu.
- Opšti simptomi – temperaturu, tresavicu, sedimentaciju, leukocitozu i limfadenitis.
- Lokalni nalaz: jak otok kapaka. Kapci su zatvoreni, crveni. U području suzne vrećice palpira se bolna oteklina koja fluktuira (gnoj). Cilije su slijepljene i govorimo o dacryocystitis acuta phlegmonosa. Flegmona može perforirati pa nastaje fistula.
Konzervativno liječenje velikih doza antibiotika sistemno i loklanlno. Operativno – incizija i antibiotske trake.
Diferencijalno dijagnostički dolaze u obzir periostitis i periapikalni apsces.
Ne preporuča se sondiranje i proštrcavanje. Moguće su i komplikacije u smislu cellulitis orbitae, panophthalmitis, encephalitis i meningitis.
DACRYOCYSTITIS CHRONICA
Ovo oboljenje nastaje uslijed dugotrajnog zastoja u otjecanju suza. U suznim kanalićima obično se nalaze saprofitne bakterije. Kod zastoja suza te bakterije iz saprofitnog stanja prelaze u patogeno i izazivaju gnojnu upalu. Ovo je rijedak primjer kada hronična upala prelazi u akutnu, a ne obratno. Inače, oko je mirno, ali je jako izražena epifora. Ukoliko izvršimo pritisak na vrećicu na suzne tačkice izlazi sluzno-gnojni sadržaj.
U liječenju treba odmah pristupiti prošpricavanju i sondiranju kanala. Suzne kanale ispiramo antibioticima i kortikosteroidima. Ukoliko nemamo efekta, treba izvršiti operativni zahvat (dacryocystorrhinostomia).
DACRYOCYSTITIS NEONATORUM
Upala suzne vrećice kod novorođenčeta se obično u trećoj nedjelji života kada majka primijeti da je dijete nemirno, odbija hranu, iz rasporka se cijedi gnojni sadržaj a trepavice su slijepljene. Pritiskom na suznu vrećicu izlazi gnoj na suzne tačkice.
Uzrok oboljenja je u tome što se nije razvila suzno-nosna komunikacija. Obično se smetnje nalaze u području Hasnerove valvule. Umjesto plike perzistira membrana koja ne dozvoljava otjecanje suza iz oka.
Kod liječenja je potrebno Bowmanovom sondom sondirati kanal i potom, prošpricati otopinom antibiotika i kortikosteroida. S tom intervencijom ne treba žuriti. Treba ordinirati lokalnu terapiju antibiotičnih kapi i masti uz lagahno masiranje područja suzne vrećice. Ukoliko se u roku 6-8 mjeseci stanje ne popravi, potrebno je izvršiti ranije opisane procedure.
This post is beyond awesome. I am always wondering what to do and what not to do so I will follow some of these tips.