
Cijanoza je pojam koji označava plavkastu boju kože i sluznica, a posljedica je povećane koncentracije neoksigeniranog hemoglobina (redukovani) ili derivata hemoglobina u krvi.
Reducirani hemoglobin ima jednu spektrometrisku maksimalnu apsorpciju,tamniji je i plavocrven.
Cijanozu možemo zapaziti ako je koncentracija redukovanog hemoglobina veća od 5gr./100ml krvi (krv između arterijske i venske).
Na pojavu cijanoze utiče apsolutna koncentracija redukovanog hemoglobina, pa je cijanoza češća kod policitemije nego kod anemije.
Derivati hemoglobina također izazivaju cijanozu u koncentraciji od 1.5 gr./100 ml krvi za methemoglobin i 0,5 gr./100 ml krvi za sulfhemoglobin.
Cijanoze može biti centralna i periferna, a najizrazitija je na usnama, ušima, prstima i obrazima, zatim na sluznici usta, mrežnici oka itd.
Centralna cijanoza:
Je uzrokovana povećanom koncentracijom redukovanog ili abnormalnog hemoglobina u krvi, a najčešći uzroci koji dovode do tog stanja su:
- Smanjen parcijalni pritisak o2 u udahnutom vazduhu (velika nadmorska visina)
- Poremećaji respiratorne funkcije (hipoventilacija, perfuzija slabo ventiliranih dijelova pluća, poremećaj difuzije o2 na alveo-kapilarnoj memebrani).
- Anatomsko desno-lijevi spoj cirkulacije krvi (prirođene greške srca, arteri-venske fistule u plućima).
- Promjene u molekuli hemoglobina (strukturne varijacije sa smanjenim afinitetom za o2, abnormani derivati hemoglobina, methemoglobinemija i sulfhemoglobinemija
Cijanoza trupa i nogu: Eismengerov sindrom u bolesnika sa perzistentnim ductus arteriosus, a ako je zahvaćena i lijeva ruka onda ductus arteriosus prolazi iznad iznad arterije subclavie. Ukoliko je cijanoza izrazitija na rukama nego na nogama onda se radi o kompletnoj transpoziciji velikih arterija sa preduktalnom koartrakcijom aorte, pulmonalnom hipertenzijom i obrnutim tokom desaturirane krvi u donje dijelove tijela kroz prolazni ductus arteriosus.
Periferna cijanoza:
Ili akrocijanoza je stanje kada imamo normalnu oksigenaciju krvi, ali je zbog sporog proticanja krvi kroz tkiva povećana ekstrakcija o2 , sa povišenjem koncentracije reduciranog hemoglobina u kapilarnoj i venskoj krvi.
Najčešći uzroci periferne cijanoze su:
- Izlaganje hladnoći
- Smanjen minutni volumen
- Arterijska opstrukcija ili spazam
- Venska opstrukcija
- Vazokonstrikcija
- Kardijalna dekompenzacija
- Tipični flebotrombitis
Dijagnoza:
Se postavlja na osnovu:
- Anamneze
- Fizikalnog pregleda
- Laboratorijski nalazi
- Analiza po2
- EKG
- RTG
- Ehokardijografija
- Spirometrija
- Kateterizacija
- Angiografija
Ako nisu zahvaćene usne i usna šupljina tada se najvjerovatnije radi o perifernoj cijanozi.
Periferna cijanoza prolazi masažom.
Be the first to comment