
Iako je današnje tržište preplavljeno raznim kozmetičkim preparatima koji uglavnom sadrže sintetičke materijale, raste potreba za preparatima zasnovanim na biljnim supstancama. Najznačajnija karakteristika biljnih principa je što su dovoljno složeni i raznovrsni da utječu na biološke procese koji se dešavaju u našoj koži, te da je istovremeno i njeguju i hrane. Biljni ekstrati sadrže mnogo vitamina, proteina, antioksidansna i eterična ulja, što im omogućava da se efikasno bore sa mnogim problemima.
Ruzmarin je biljka koja je posebno bila cijenjena kod starih Egipćana, Rimljana i Grka. Potiče od latinske riječi Ros marinus, što u prijevodu znači „morska ruža”. Eterično ulje ruzmarina se dobija destilacijom vodene pare ili maceracijom iz svježih listova. Ruzmarin je važan jer ima pozitivan utjecaj na zdravlje kože i kose, te poboljšava prokrvljenost kože, a koristi se i za masnu kožu, mješovitu kožu, za akne i stariju kožu. Zbog svog antiseptičkog i adstringentnog djelovanja, ekstrakt ruzmarina koristi se u tonicima za njegu masnog tipa kože. On reguliše sekreciju sebuma i čisti kožu, a pripisuje mu se i svojstvo „čistača kože” jer otvara pore i omogućava izlazak nečistoća na njenu površinu. Eterično ulje ruzmarina se koristi i u pastama za zube, šamponima za kosu i losionima protiv opadanja kose.
Žalfija ili Salvia officinalis ima veliku ljekovitu moć. U prošlosti su je nazivali „sveta trava” i „spasonosna žalfija”. U kozmetičkoj industriji koristi se glikolni ekstrakt lista žalfije, koji posjeduje antiseptičke osobine, i učinkovit je u borbi protiv streptokoke i stafilokoke, te protiv gljivičnih infekcija. Pored toga koristi se u kupkama, pastama za zube, dezodoransima, šamponima i za njegu masne kože. Također, aromatično ulje žalfije koristi se u borbi protiv respiratornih inefkcija, herpesa, opadanja kose, celulita, ožiljaka i znojenja.
Be the first to comment