
Žene koje su imale prethodna oštećenja bubrega izložene su većem riziku od razvoja komplikacija u trudnoći, ukazuje nova studija provedena u SAD-u na gotovo 25.000 žena.
Naime, žene koje su prethodno pretrpjele akutnu ozljedu bubrega (akutno zatajenje bubrega) izložene su tijekom trudnoće većem riziku od razvoja preeklampsije, češće su prijevremeno rađale, a njihova djeca su imala manju masu od očekivane za gestacijsku dob.
Rizik od preeklampsije bio je šest puta veći.
Prema mišljenju stručnjaka, buduća istraživanja bi trebala utvrditi zašto su žene s prethodnim oštećenjem bubrega izložene većem riziku od razvoja komplikacija u trudnoći te kako se te komplikacije mogu spriječiti.
Preeklampsija
Preeklampsija se javlja u oko 7% trudnica, u oko 2/3 slučajeva bolest nastaje u prvoj trudnoći. Karakterističan je i smanjen protok krvi na razini posteljice što dovodi do zastoja u rastu djeteta. Ostali simptomi bolesti su: napetost u rukama i nogama, bol u gornjem dijelu abdomena desno, bol u žličici, mučnina, povraćanje, glavobolja, mentalna konfuzija, smetnje vida u obliku svjetlucanja, zamagljenja pa i potpuna sljepoća. Liječi se lijekovima za snižavanje tlaka, a u slučaju prijeteće eklampsije i magnezijevim sulfatom.
Be the first to comment