Trichomonas vaginalis, ovalnog je oblika ,posjeduje bičeve, a najčešći je patogeni protozoa ljudi u razvijenim zemljama.Trichomonas vaginalis boravi u ženskom donjem genitalnom traktua kod muškarca u uretri i prostati. U ovim sistemima se odvija njegova dioba. Parazit je jako otporan, ne javlja se u cističnom obliku. Trichomonas vaginalis pripada seksualno transmisionim oboljenjima.
Bolest urogenitalnog trakta koja se u velikoj većini slučajeva prenosi spolnim putem. Žene se smatraju rezervoarom infekcije (25%), a muškarac faktorom širenja u populaciji (4% manifestnih parazitonoša). Od nespolnih načina prenošenja bolesti treba izdvojiti kontaminirane sanitarne čvorove i kontaminirane instrumente koji se koriste u ginekološkom pregledu.
Mikrobiologija
Uzročnik bolesti je protozoa Trichomonas vaginalis. Trofozoit, flagelat, stanovnik rodnice i prostate. U vaginalnoj sluznici hrani se leukocitima i bakterijama.
Nastanak bolesti
Trichomonas vaginalis izaziva degeneraciju i deskvamaciju epitela vaginalne sluznice, što uzrokuje nakupljanje upalnih stanica u tom području.
Klinička manifestacija
U vagini se javlja upalni sekret, rijedak, bjelkast ili žućkast, često pjenušav, sladunjava mirisa, u kojem se mogu naći mnogobrojni trihomonasi i leukociti. Vrlo često se na osnovnu bolest nakalemi i gljivična i bakterijska flora, što jako pojačava upalu. Kod žena je ovakvo stanje vrlo neugodno. Tijekom dužeg vremenskog razdoblja akutna upala se smiruje i prelazi u kroničnu fazu. Kod muškaraca, trihomonijaza prolazi s blažim simptomima, najčešće pod slikom nespecifičnog uretritisa uz serozan iscjedak.
Dijagnostika
Dokazivanje uzročnika pod mikroskopom u nativnom preparatu.
Terapija
Metronidazol. Potrebno je istodobno liječenje seksualnih partnera.
Be the first to comment