
Upale rubova kapaka su dosta česta oboljenja. Etiologija je polimorfna. Dosta se često javlja kod osoba koje su konstitucionalno predisponirani. Refrakcione anomalije (hipermetropija i astigmatizam) mogu imati svog udjela u nastanku blefaritisa. Nehigijenski uvjeti, štetni utjecaj dima i prašine, hipovitaminoze kao i neka hronična oboljenja u organizmu mogu za posljedicu imati upalu kapaka. Poznato je da kod ljudi koji boluju od šećerne bolesti nastaju česte, recidivirajuće i tvrdokorne upale kapaka. Postoji veliki broj kliničkih formi upala kapaka:
Blepharitis squamosa
Spada u grupu najblažih upala kapaka. Najčešći uzrok su refrakcione anomalije kao i konstituciona predispozicija. Bolesnici imaju često treptanje, žućkastu sekreciju, osjećaj žarenja i stranog tijela. Rubovi kapaka su crveni, a po rubovima se nalaze sedefaste ljuspice koje se ljušte. Primijećeno je kod ovih bolesnika perutanje na koži kosmatog dijela glave, kao i seboreja. U terapiji se savjetuju higijensko dijetetske mjere. Treba korigirati refrakcione anomalije. Uz vitaminoznu terapiju potrebno je ordinirati antiseptične kapi i masti (ung. 1% Acidi salycilici).
Blepharitis ulcerosa
Ovdje se radi o težem obliku upale kapaka. Najčešći uzročnik je stafilokok. Upaljeni su rubovi kapaka ali su zahvaćene i žlijezde kapaka kao što su Meibomove, Mollove i Zeissove, odnosno folikuli trepavica. Rubovi kapaka su neravni, crveni, zadebljali. Cilije ispadaju i nastaju mjesta koja su bez trepavica (madarosis). Ostale cilije su slijepljene. Na kapcima se vide ulkusi koji su ispunjeni gnojnim sadržajem. Ove promjene mogu dovesti do izvrtanja rubova kapaka i trajnih deformiteta. Oboljenje je tvrdokorno, dugo traje i liječi se godinama. Potrebno je odstraniti gnojne i nekrotične mase s rubova kapaka i premazati ih antiseptičnim mastima. Inače treba ordinirati antibiotike prema antibiogramu u vidu kapi i masti, nekoliko puta dnevno.
Blepharitis angularis
Izazivač ovog oboljenja je bacilus Morax-Axenfeldu. Obično zahvati vanjske rubove kapaka. Koža vanjskih uglova očnih kapaka je crvena i vlažna. Konjunktive su hiperemične. Bolest je tvrdokorna i ne reagira na uobičajenu antibiotičku terapiju. Koristi se mast Zinci sulfati, odnosno Aluminium crudum. Treba tuširati konjuktive kapaka i prelazne brazde 1% otopinom srebrenog nitrata.
Be the first to comment