
Bakterije ovog roda su izuzetno rasprostranjene u prirodi (prirodne vode). Najvazniji predstavnik je legionella pneumophila uzrocnik legionarske bolesti.
Morfologija:
To su Gram (-) bacili, tanki, polimorfni, koji posjeduju flagele, ne stvaraju spore i aerobi su.
Kuturelne osobine:
Za kultivaciju se koriste specijalne podloge sa dodatkom antibiotika i anilinskog preparata koje sprecavaju rast drugih bakterija. Kultivacija traje od nekoliko dana do dvije nedelje, a krv se kultivise cak mjesec dana. Kolonije postaju vidjive nakon 4-5 dana kultivacije i one su okrugle, konveksne, sivo bijele i plavo zelene boje. Produkuju pigment koji fluorescira u UV polju mikroskopa.
Patogeneza:
Bakterija dospjeva u organizam preko respiratornog sistema, udisanjem kapljica u kojima se nalaze bakterije. Infekcija se prenosi sa covjeka na covjeka i pokazuje najtezu klinicku sliku kod imunodeficijentnih osoba. Simptomi bolesti su uglavnom ograniceni na raspiratorni sistem, mada se moze razviti sistemsko oboljenje. Obicno prolai u vidu influenze ili pneumonije.
Laboratorijeska dijagnostika:
- Metrijal: obicno se uzima sekret respiratornog trakta (sputum), a moze biti i krv ili bioptat pluca.
- Dijegnoza se postavlja najcesce dokazivanjem uzrocnika u klinickom materijalu, to su brze metode: direktna imunofluorescencija, ELISA test, PCR test. Drugi nacin postavljanja dijagnoze je kultivacija uzrocnika koja je teza i dugotrajna.
Terapija:
Prije svega traba sprovesti profilaksu hlorisane i vrele vode. Terapija legionarske bolesti sprovodi se velikim dozama eritromicina, u nekim slucajevima baktrim i tetraciklini.
Be the first to comment