Definicija:
Ruptura slezene predstavlja razdor tkiva i kapsule samog organa obično uzrokovan povredom. To je najčešća unutarnja abdominalna lezija.
Etiopatogeneza:
Najčešće je posrijedi direktna trauma u prometnoj nesreći ili indirektna ozljeda pri padu s visine, zatim penetrantne i strijelne ozljede.
Klinička slika:
Naglo nastupaju znaci hipovolemijskog i hemoragijskog šoka, zatim bolovi i defans muskulature lijeve strane abdomena. Karakterističan je i Kehrov simptom tj. bol u lijevom ramenu.
Krvarenje u dva vremena
Kod blažih ozljeda, kapsula slezene ne pukne, pa se stvori subkapsularni hematom, koji se kasnije može pretvoriti u cističnu formaciju ili u organizirani hematom. Ako se hematom povećava, kapsula naknadno prsne, pa se govori o krvarenju u dva vremena. Drugo tumačenje je da krvni ugrušak privremeno slijepi mjesto razdora slezene, omentum se prilijepi uz slezenu i privremeno spriječi prodiranje krvi u trbušnu šupljinu. Klinički, bolesnik se oporavlja nakon ozljede, pa slijedi interval bez simptoma. Zbog povećanja hematoma, kapsula iznenadno prsne, razvija se intraperitonealno krvarenje, koje uzrokuje abdominalne bolove i simptome šoka.
Dijagnoza:
- klinička slika
- anamneza
- UZ
- CT
- MRI
Liječenje:
Potrebna je hitna transfuzija krvi i operativno odstranjenje slezene (splenektomija). Poslije odstranjenja slezene u djece, opisan je postsplenički sindrom.
Indikacije za splenektomiju:
Uvijek indicirana kod:
- primarnog tumora slezene
- apscesa slezene
- kongenitalne hemolitičke anemije
- ozljede slezene
Obično indicirana:
- kod primarnog hipersplenizma
- hronične trombocitopenične purpure
- tromboze lijenalne vene s varikozitetima jednjaka
Ponekad je indicirana kod:
- autoimune hemolitičke bolesti
- Hodgkinove bolesti
- trombotične trombocitopenične purpure
Be the first to comment