
Definicija
Upala pluća koja se razvije 48 h nakon dolaska u bolnicu ili poslije smatra se hospitalnom pneumonijom.
Klinička slika
Takve su pneumonije uglavnom alveolarne, a često su uzrokovane meticilin rezistentnim stafilokokom (MRSA) i gram-negativnim bakterijama, koje su većinom otporne na niz antibotika. Riječ je o bolesnicima koji su multimorbidni, imunološki kompromitirani, koji su podvrgnuti teškim operacijama te različitim dijagnostičkim (endoskopije) i terapijskim (intravenski kateteri) postupcima.
Dijagnoza

Hospitalne pneumonije katkad se teško prepoznaju jer klinički znakovi bolesti zbog anergije mogu biti suprimirani (izostanak leukocitoze i povišene temperature).
Fizikalni i radiološki nalaz pluća sliči nalazu u bolesnika s primarnim i sekundarnim alveolarnim pneumonijama.
Hospitalne pneumonije često se kompliciraju apscediranjem, sepsom, gram-negativnim šokom i diseminiranom intravaskularnom koagulacijom. Tok im je progredijentan, a cijela klinička slika izgleda mnogo teže u odnosu na domicilne alveolarne pneumonije.
Liječenje
Liječenje treba započeti cefalosporinima 3. generacije, aminoglikozidima i metronidazolom ili klindamicinom. Svakako treba insistirati na bakteriološkoj verifikaciji uzročnika (sputum, aspirat bronha, krv, pleuralni izljev) i prema dobivenom nalazu usmjeriti terapiju.
Prognoza bolesnika s hospitalnim pneumonijama vrlo je ozbiljna, a smrtnost je velika, i do 50%.
Literatura
- Olivieri D i sur. Interstitial lung discases. Europ Respir Monographs 2000; 5:1.
- Pulmonarv disorders: Tlie Merck manual of diagnosis and therap v, 2006.
Be the first to comment