
Intrakranijalni tumori (tumori mozga) mogu biti: primarni koji nastaju neoplastičnom transformacijom tkiva u lobanjskoj šupljini i sekundarni koji predstavljaju metastaze primarnih malignih tumora pluća, prostate, dojke i drugih organa.
Intrakranijalni ekspanzivni proces
Veoma često se umjesto tumor cerebri, koristi izraz intrakranijalni ekspanzivni proces jer se može nekada raditi o patološkom procesu koji ne predstavlja neoplazmu u užem smislu riječi, ali se nekada svojim prisustvom i rastom ponaša kao pravi tumor (npr. parazitne ciste, apscesi mozga, aneurizme itd.).
Često se za tumore mozga misli da su svi maligni zbog svoje lokalizacije u lubanjskoj šupljini. Benigni tumori rastu sporije i ne infiltriraju okolinu, dok maligni tumori rastu brže, šire se brzo i infiltriraju okolinu.
Klinička slika
Simptome tumora mozga možemo podijeliti na one koji se ranije javljaju i one koje obično susrećemo kasnije.
Među ranim simptomima najčešći su: glavobolja koju veoma često možemo jasno lokalizovati, zatim epileptični napadi koji se javljaju kao prvi simptom u 20%-40% slučajeva. Veći broj tumora praćen je u svom početku i određenim psihičkim promjenama pacijenta. To može biti gubitak zanimanja za okolinu, povlačenje u sebe, psihička usporenost i promjena cijele ličnosti. Kasniji simptomi obično su praćeni znacima povećanog intrakranijalnog pritiska.
Sindrom povećanog intrakranijalnog pritiska sastoji se iz sljedećih znakova i simptoma:
- papilla stagnans (zastojna papilla) ili edem papile vidnog živca što se otkriva oftalmoskopškim pregledom očnog dna;
- glavobolja koja je obično jednolična, tupa i često budi bolesnika;
- povraćanje (obično u mlazu bez muke);
- bradikardija (usporenje srčanog rada);
- zamračenje vida koje nastaje u prisustvu papilarne staze (zastoja);
- poremećaji svijesti koji se mogu ispoljavati od somnolencije, sopora pa sve do kome
- ukočenost vrata.
Привет!