Definicija
Holecistitis označava upalu žučnog mjehura. Razlikujemo akutni i hronični holecistitis.
Etiopatogeneza
U više od 90% bolesnika nastaje zbog opstrukcije (začepljenja) žučnog voda kamencem.
- poslije ponavljanih akutnih upala
- bez prethodnih akutnih upala
Žučni mjehur je normalne veličine, povećan ili smanjen. Žučni kamenci su obično prisutni u lumenu, kao i tekući sadržaj koji može biti zelen, sluzav, zamućen, vodenast, gnojan.
Klinička slika
Najvažniji simptom je bol u gornjem desnom dijelu trbuha, pod desnim rebranim lukom. Bol se pojačava disanjem i kretanjem. Bol se često širi straga sve do vrha desne lopatice. Česti su mučnina i povraćanje koji se obično javljaju nakon što se pojavi bol. Temperatura je umjereno povišena. Murphyjev znak označava bolnu osjetljivost pri palpaciji ispod desnog rebranog luka koja se pojačava kod dubokog udisaja.
Komplikacije
- Empijem žučnog mjehura
- Hidrops žučnog mjehura
- Gangrena žučnog mjehura
- Perforacija žučnog mjehura
- Fistule
- Ileus
Liječenje
Konzervativno liječenje:
Prekida se uzimanje hrane i tekućine na usta te se stavlja nazogastrična sonda, daje se infuzija te analgetici i spazmolitici za suzbijanje boli. U terapiji se primjenjuju antibiotici.
Hirurško liječenje:
Najvažniji je oblik liječenja. Holecistektomija označava operativno uklanjanje žučnog mjehura. Hitna kolecistektomija (unutar 72 sata) indicirana je u svakog akutnog holecistitisa ako je dijagnoza jasna. Time se spjrečavaju komplikacije i skraćuje boravak u bolnici. Najčešće se izvodi laparoskopska holecistektomija.
Be the first to comment