

Urtikarija i angioedem su anafilaktičke reakcije.
URTIKARIJA je dobro ograničena, prolazna oteklina u dermu, koja svrbi, crvene boje. Promjene su pojedinačne ili generalizovane.
ANGIOEDEM je dublja oteklina kože, potkože i sluznica. Zahvaćeni su najčešće kapci, usne i jezik. Takođe je moguć i otok laringsa (otok laringsa je jedno od najurgentnijih stanja u alergologiji).
ETIOPATOGENEZA:
Najčešći uzroci anafilaktičnih reakcija su: hrana, lijekovi, fizički agensi, ujedi insekata. Osnovno je aktivacija mastocita i oslobađanje medijatora koji dovode do vazodilatacije krvnih sudova u tkivu, do privlačenja eozinofila i neutrofila. U reakciji učestvuju: histamin, prostaglandini i leukotrijeni. Eozinofili i neutrofili sa limfocitima grade ćelijski infiltrat oko krvnih sudova.
KLINIČKI:postoji više vrsta urtikarija:
- Akutna urtikarija i angioedem: urtikarija je akutna ako od pojave ospe nije prošlo više od 6 nedelja. Urtike se povlače za 24h, a angioedem za 72h.
- Hronična urtikarija: ako se ospa i otoci javljaju duže od 6 nedelja
- Holinergička urtikarija nastaje u uslovima povećane temperature tjela i jačeg znojenja tjela; nekoliko minuta poslije fizičke vježbe ili tuširanja toplom vodom, pojavi se urtika.
- Adrenergička urtikarija nastaje u uslovima izloženosti psihičkom stresu
- Fizička urtikarija nastaje dejstvom različitih činioca i po učestalosti predstavlja 20% svih urtikarija
- Urtika na pritisak: Rani obik se javlja za nekoliko minuta od dejstva pritiska i prolazi za 30 minuta. Pozni oblik javlja se za ½-9h, a prolazi za 36h. Ispoljava se kao otok na stopalima, ramenima, dlanovima, gluteusima.
- Urtika na sunce: reakcija je nagla; poslije nekoliko minuta izloženosti svijetlu.
- Urtika na hladnoću: izaziva je hladan vjetar ili voda. Može se javiti i anafilaktički šok poslije izaganja cijelog tjela hladnoći, jer dolazi do masivne aktivacije mastocita i oslobađanja medijatora.
- Urtika na vodu: poslije kupanja u vodi javlja se svrab kože; nezavisna od temperature vode.
- Urtika na toplotu: ispoljava se na djelovima tjela koji su izloženi dejstvu toplote
- Kontaktna urtikarija: može nastati upotrebom proizvoda od gume (rukavice, kondomi). Može biti lakog oblika, ali i kao sistemska anafilaxa.
DIJAGNOZA:
- Klinička slika
- Subjektivne tegobe
- Anamneza
- Etiološka dijagnoza kože (kožni testovi); provokativni testovi (oba se mogu izvoditi min 3 nedelje od akutne reakcije)
TERAPIJA:
- Eliminacija alergena
- Izbjegavati acetil-salicilnu kiselinu (pogoršava simptome hronične urtikarije)
- blokatori H1 receptora (Astemizol, Terfenadin)
Be the first to comment