

Kao poremećaje funkcije nefrona razlikujemo:
Poremećaji glomerularne filtracije
Smetnje glomerularne filtracije mogu biti uzrokovane sa više faktora koje dijelimo u dvije osnovne grupe funkcionalni i organski.
Funkcionalni uzroci:
- oni koji remete volemiju tj. izazivaju hipovolemiju krvi: krvarenja, povraćanje, opekotine, insuficjencija kore nadbubrega, edemi itd.
- Oni koji remete krvni pritisak tj koji izazivaju hipotenziju: cirkulatorni šok, vazokonstrikcija vaza afferensa, promjene na renalnim arterijama itd
- Poremećaj sadržaja nekih metabolita u krvi: adrenalin, gubitak natrija, kalija, gubitak proteina
- Kompresije koje ometaju ili odvođenje urina (hidronefroza) ili smetnje oticanja krvi venskim sistemom što dovodi do porasta pritiska u glomerulima.
Organski činioci:
- promjene pora filtracione membrane – količina ultrafiltrata, kvalitet…
Proteinurije
U normalnim uslovima u urinu se nađe 50-100 mg proteina, a u glomerularnom filtratu nešto oko 30 g/24h koji je po sastavu od malih proteina pa se on resorbuje jer bi gubitak takve količine ubrzo bio poguban.
Međutim ukoliko dođe do poremećaja gube se proteini iz tijela i to se manifestuje kao nefrotski sindrom i sl. Proteinurije se mogu podijeliti na preglomerularne, glomerularne i tubularne.
- Preglomerularne proteinurije se karakterišu pojačanim stvaranjem malih proteina – Bens-Džonsonovi proteini kod plazmocitoma, ovoalbumini, hemoglobini, miglobin
- Glomerularne proteinurije nastaju kao posljedica upalnih procesa koji destruiraju glomerularnu membranu
- Tubularne proteinurije nastaju usljed poremećaja reapsorpicije proteina
Proteinurije koje potiču od urinarnih puteva treba razlikovati od prethodnih jer ni izdaleka nemaju isti klinički značaj.
Poremećaji funkcije tubula
- Reapsorpcija vode i važnih materija
- Poremećaji koncentracije
- Dehidratacije
- Endokrina, diabetes insipidus, aldosteron
- Poremećaji zakiseljavanja
Be the first to comment