Parkinsonova bolest: tremor udova, rigidnost mišića, bradikinezija (otežani i usporeni pokreti), nenormalno stajanje i hod.
Dokazano je da postoji smanjenje koncentracije dopamina u strijatumu. Naime dopaminergični neuroni u nucleus niger šalju svoje aksone u strijatum odakle se oslobađa dopamin koji inhibira holinergične neurone. Smanjenje koncentracije dopamina u strijatumu dovodi do nekontrolisane aktivnosti holinergičnih neruona što preko korteksa i kičmene moždine na skeletnim mišićima dovodi do znakova parkinsonizma.
Lijekovi kao antiparkinsonici baziraju se na tome da se pojača djelovanja dopaminergično g sistema ili uspostavi drugačija inhibicija holinergičnog sistema. Djelimo ih na
Lijekovi koji podižu nivo dopamina | L-dopa |
Dopaminergični agonsiti | Brom-kriptin |
Lijekovi koji oslobađaju dopamin | Amantadin |
Antagonisti acetilholina | Muskarinski blokatori |
L-Dopa
L dopa je prekursor dopamina i pomoću enzima dekarboksilaze se pretvara u dopamin i na periferiji i u CNS-u.
Farmakokinetika
Nakon što se primjeni peroralno razgrađuje se u velikom procentu 80-90% te ga se samo 10-20% apsorbuje a samo 1-2% ulazi u mozak. Zbog toga se mora primjenjivati u velikim dozama.
U kombinovanom liječenju primjenjuje se sa karbidopa koja je inhibtor dekarboksilaze a slabo prolazi u cns tako da mu se djelovanje bazira na periferiji i time se isključuju neželjeni periferni efekti l-dope i smanjuje potrebna doza za 5-10 puta. Lijekovi se uglavnom sada prave u ovoj kombinaciji.
Farmakološko djelovanje
- doza se postepeno povećava da bi se izbjegle nuspojave
- kod 75% bolesnika povlače se simptomi parkinsonizma
Nuspojave
- mučnina i povraćanje kao posljedica stimulacije centra za povraćanje jer je oko njega krvno-možda barijera slaba (logično!)
- ortostatska hipotenzija
- aritmija – jer potiče b receptore u srcu
- psihički poremećaji – konfuzija, nesanica, halucinacije
- dugotrajna primjena – on off effect – nagli gubitak motiliteta
- nekontrolisani pokreti lica
Bromkriptin
Dopaminergični agonist – stimulacijom dopaminergičnih receptora u strijatumu dovodi do poboljšanja. Primjenjuje se kod parksinsonizma kod kojeg levodopa ne djeluje dovoljno dobro.
Uzrokuje različite nuspojave između ostalog i slušne halucinacije
Amantadin
Antivirusni lijek koji dovodi do oslobađanja dopamina sa nervnih završetaka a djelimično djeluje kao antiholinergik. Služi za liječenje blažih oblika bolesti- gubi djelotvornost nakon 6-8 mjeseci primjene
Antiholinergični lijekovi – muskarinski blokatori
Najpoznatiji antiparkinsonik iz ove grupe je sintetski antiholinergik biperidin (Akineton ®). Mada se nekad koristio i atropin. Djelimično uklanjaju simptome bolesti posebno tremor i rigidnost. Koriste se posebno za suzbijanje stanja sličnih parkinsonovoj bolesti.
Neželjeni efekti: mentalna konfuzija, halucinacije, urinarna retencija i konstipacija (atropinski znaci).
PACIENT IZ SKOPJA TRZI HITNO SAVET JER IMAM PARKINSONOVU BOL U ZADNJA5 DANA NAGLO MI SE UKOCUVAT NOZETE I 1 RAKAA PRIMAM LOVODOPA 4*0,5 I MIRAPEXIN 3*1.5 HVALA VAN//