
Bazalni metabolizam (BMR) je (kako mu i samo ime kaže) minimum potrebne energije za dnevno održavanje tjelesnih funkcija kod osobe koja spava, sjedi ili naprosto ništa ne radi, dakle odmara se.
Na bazalni metabolizam utječu sljedeći čimbenici:
- dob – u mladosti je BMR viši, u starosti niži;
- visina – viši ljudi imaju viši BMR;
- razvoj – djeca i trudnice imaju viši BMR;
- sastav tijela – što više mišićnog tkiva, viši BMR; što više masnog tkiva, niži BMR;
- groznica – povišena temperatura znači povećani BMR;
- stres – hormoni stresa mogu izazvati povećanje BMR-a;
- vanjska temperatura – zanimljivo da i visoka i niska temperatura mogu podići razinu BMR-a;
- glad i deficitarna prehrana – snižavaju razinu BMR-a.
Bazalno metabolički indeks ili nivo je minimalna količina energije koja je potrebna za tijelo koje potpuno miruje u stanju ležanja sa zatvorenim očima. Najčešće se u rutinskom radu, procjena količine potrebne energije za bazalni metabolizam izjednačava sa energijom potrebnom za stanje mirovanja tzv. resting – u stanju mirovanja metabolički indeks (RMR-resting metabolic rate). Resting metabolički indeks (RMR-resting metabolic rate) ili preostala energija za potrošnju (REEresting energy expenditure) predstavlja procjenu bazalnog metaboličkog indeksa koji je predviđen za energetsku potrošnju nakon 5-6 h bez unosa hrane ili primjene vježbi. Vrijednosti bazalnog metabolizma uslovljene su godinama, polom i tjelesnom masom. Za muškarca od 65 kg je oko 7.56 MJ/d, a za ženu od 55 kg oko 5.98 MJ/d.
Postprandijalna termogeneza ili metabolički odgovor na unos hrane (TEF-thermic effect of food), predstavlja utrošak energije potrebne za proces unosa, digestije, apsorpcije hrane i transporta pojedinih sastojaka hrane kroz crijevni epitel. Učestvuje sa 5-10% u energetskom rashodu pri mješovitoj ishrani, a najviši je za bjelančevine, potom za šećere i masti.
Energetska potrošnja nastala aktivnošću tokom rada i u toku slobodnog vremena označava se kao energija potrebna za fizičke aktivnosti EFA (Physical Activity Level-PAL) sastoji se od različitih aktivnosti označenih kao «indeks fizičke aktivnosti» tj. Physical Activity Ratio-PAR, koji predstavlja težinu fizičke aktivnosti koja obuhvata energiju potrebnu za mirovanje u krevetu, profesionalnu i neprofesionalnu aktivnost.
Be the first to comment