
Spektar djelovanja:
Prema gentamicinu su naročito osetljivi pseudomonas, proteus, coli bakterije, klebsiella i veliki broj sojeva stafilokoka.
Djeluje i na sojeve stafilokoka koji stvaraju penicilinazu, pa i na one koji su rezistentni prema oksacilinima.
Gentamicin djeluje neposredno na bakterijske ribosome gdje inhibira sintezu proteina i ometa pravilno prepisivanje genetskog koda. U molekul proteina se ugrađuje pogrešna aminokiselina i stoga je stvoreni protein nefunkcionalan.
Farmakokinetika:
Gentamicin je neaktivan nakon per oralne primjene i stoga se aplicira parenteralno.
Nakon intra muskularne injekcije maksimalna koncentracija u krvi se postiže u toku 60 do 90 minuta i proporcionalan je primijenjenoj dozi. Aktivna koncentracija se održava šest do osam sati. Mali dio gentamicina se veže za proteine plazme, dok slobodni dio difundira i raspodjeljuje se u ekstracelularnom prostoru.
Prodiranje u cerebrospinalnu tečnost veoma je ograničeno.
Najveći dio gentamicina se izlučuje u mokraću glomerularnom filtracijom, pri čemu se u mokraći postiže vrlo visoka koncentracija aktivnog antibiotika.
U dovoljnoj koncentraciji prisutan je i u žuči.
Terapijska primjena:
primjenjuje se kod infekcija izazvanih G- bakterijama i stafilokokama.
U posljednjem slučaju, gentamicin se često kombinira sa penicilinom (na primjer, u liječenju subakutnog bakterijskog endokarditisa). Zbog znatne toksičnosti primjena gentamicina indicirana je prvenstveno u liječenju infekcija koje ugrožavaju život i u slučajevima kad je primjena manje toksičnih antibiotika neuspješna. Već skoro više od dvije decenije od svog uvođenja u terapiju gentamicin omogućava najbolju kontrolu urinarnih infekcija, septikemija kod bolesnika sa neutropenijom, pneumonija stečenih u bolničkoj sredini i bakterijskih infekcija kod novorođenčadi.
Međutim, zbog pretjerane i česte primjene ovog antibiotika značajno se umnožio broj rezistentnih sojeva bakterija prema njemu, a posebno u bolničkim uslovima.
Neželjeni efekti:
Toksičan, javlja se oštećenje vestibularnog aparata u 1% liječenih bolesnika, najčešće u onih sa insuficijencijom bubrega. Nakon prekida terapije ove pojave obično iščezavaju, ali katkad ostaju trajno. U manjem broju slučajeva zapaženo je i oštećenje sluha koje može dovesti do trajne gluhoće.
Velike doze gentamicina mogu oštetiti bubrege i dovesti do proteinurije i azotemije. Ovoj opasnosti su naročito izloženi bolesnici koji istovremeno sa gentamicinom dobijaju diuretike (etakrinsku kiselinu ili furosemid) ili cefalosporine (cefalotin i cefaloridin).
Primjena gentamicina je kontraindicirana u trudnoći.
Be the first to comment