
Polipi nosa su kruškolike formacije lokalizovane u nosnoj šupljini (rijeđe u sinusima), različite veličine, glatke i sjajne površine, plavičasto-bijeličasto ili ružičasto-sivkaste boje. Bolest je razmjerno česta, s pojavom (prevalencijom) od jedan do četiri posto, s tendencijom porasta.
Etiopatogeneza:
Kao etiološki uzročnici navode se hronična infekcija, alergija i osobna predispozicija. Predilekciono mjesto je duplikatura sluznice u srednjem nosnom hodniku i u etmoidu. Na ovim mjestima sluznica nije čvrsto srasla sa podlogom, a krvni pritisak je nizak. Kao posledica infekcije i alergije u jednom momentu dolazi do transudacije i eksudacije tečnosti i pod dejstvom sile teže formira se polip.
Klinička slika:
Nazalna opstrukcija i sekrecija iz nosa (seromukozna ili mukopurulentna). Glavobolja i lokalni bolovi prolaznog su karaktera.
Dijagnoza:
- Anamneza
- Rinoskopija
- Rendgensko snimanje
- Kožne probe i pregled nosnog sekreta na eozinofile
- Dokazivanje alergije.
Liječenje:
Cilj liječenja nosne polipoze je otkloniti ili smanjiti veličinu nosnih polipa, uspostaviti prohodnost nosa, tj. disanje kroz nos, omogućiti ventilaciju i drenažu paranazalnih šupljina, oporaviti osjet njuha i spriječiti povrat bolesti.
- Steroidna terapija
- Ako je steroidna terapija neučinkovita, postoje i neki drugi vidovi konzervativnog liječenja, poput inhalacije diuretika furosemida, lokalne primjene kapsaicina i terapije antagonistima interleukina ili leuktriena.
- Hirurška – funkcionalna endoskopska sinusna hirurgija (FESH)
Be the first to comment