
Definicija:
Zarazna bolest uzrokovana grinjama, prenosi se izravnim kontatkom, preko zajedničkih predmeta (rublje, posteljina i sl.)
Patogeneza:
Uzročnik je grinja pod nazivom Sarcoptes scabiei, okrugli člankonožac prilagođen parazitskom načinu života na koži čovjeka. Ženka kopa kanaliće u koži gdje odlaže jaja i nakon toga ugiba. Iz jaja nakon 2-3 tjedna nastaje odrasla grinja.
Klinička slika:
Kod klasičnog oblika u početku dolazi do pojave eritematoznih papula na prstima, koži između prstiju, stražnjim stranama ruku, laktovima, petama, u pazušnim jamama te u području oko struka. Papule se mogu proširiti na gotovo bilo koji dio tijela, uključujući dojke, spolne organe i regiju oko anusa. Lice kod odraslih osoba uglavnom nije zahvaćeno, a kod djece se mogu naći mjehuričaste lezije. Patognomoničan znak infekcije su kanalići u obliku tankih, zavojitih i ljuskastih linija dugački nekoliko milimetara. Na jednom od krajeva kanalića često se vidi malena crna bubuljica, što je u biti sama grinja.
Sumnja na ovu bolest postavlja se uočavanjem kanalića ili osipa, a potvrđuje se pronalaskom grinja, jaja ili fekalnog materijala larvi mikroskopskom analizom strugotina kože. Prije uzimanja strugotine preko kanalića ili papule nanosi se glicerol ili mineralno ulje kako bi se tijekom postupka struganja spriječilo raspršivanje grinja i drugog materijala. Nužno je pregledati čitavu površinu tijela jer su kanalići vrlo maleni i nerijetko prikriveni tragovima grebanja ili upalom, u čemu može pomoći i pregled dermatoskopom. Mikroskopska dijagnoza može biti i lažno negativna budući da zarazu obično uzrokuje tek desetak larvi (izuzetak je norveški sindrom kod kojeg su larve prisutne u enormnom broju).
- svrbež
- moguća limfadenopatija zbog imunog odgovora
Dijagnoza:
- anamneza
- noćni svrbež
- mikroskopski dokaz uzročnika
Terapija:
- benzil benzoat
- lindan
- krotamiton
- za djecu sumpor u vazelinu
Be the first to comment