Exanthema medicamentosum

Exanthema medicamentosum
Exanthema medicamentosum
Exanthema medicamentosum
Exanthema medicamentosum

Definicija:

Exanthema medicamentosum je manifestacija koje se pojavljuje na koži i vidljivim sluznicama kao posljedica alergijske reakcije na lijek koji je unešen u organizam.

Patogeneza:

Lijekovi su uglavnom hapteni, a potpuni antigeni postaju nako što se vežu s bjelančevinama osobe. Reakcija se nikad ne javlja pri prvom uzimanju lijeka, a vrijeme senzibilizacije organizma na lijek je oko dvije sedmice. Lijekovi koji najčešće uzrokuju kožne reakcije su:

  • analgetici
  • antipiretici
  • sulfonamidi
  • kini i kinidin
  • klor
  • jod
  • fenotiazin
  • barbiturati
  • penicilin
  • vakcine i serumi
  • okalni anestetici (prokain, tetrakain, benzokain).

Klinička slika:

Promjene su uvijek simetrično rasporeñene (hematogena diseminacija). Dijele se na:

  • makulozne
  • urtikarijske
  • nodozne promjene
  • lihenoidni osipi
  • eritema exudativum multiforme
  • eritodermija
  • akne
  • toksična epidermalna nekroliza.

Moguća pojava anafilaktičkog šoka. Od općih simptoma prisutni su svrbež, temperatura, glavobolja, vrtoglavica, mučnina, slabost, leukopenija, trombocitopenija, hemolitička anemija, bronhitis, albuminurija, otok zglobova… Često se može pojaviti samo jedna morfa u obliku dobro ograničenog eritema (exanthema medicamentosum fixum).

Dijagnoza:

  • test blastičke transormacije limfocita (TTL)
  • radioalergosorbent test (RAST) za određivanje IgE
  • anamneza
  • klinička slika

Diferencijalna dijagnoza:

  • dermatoze
  • sifilis

Terapija:

Najbitnije je odmah prekinuti primjenu lijeka koji dovodi do pojave simptoma i uključiti antihistaminike.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.