Kako prepoznati i njegovati suhu kožu?

Suha koža
Suha koža

O problemu suhe kože češće se govori zimi, kada je zbog klimatskih uvjeta koža podložnija sušenju, pucanju i zatezanju, ali kožu treba pravilno njegovati tijekom cijele godine da bi bila zdrava, svježa i mekana. Donosimo vam, stoga, nekoliko jednostavnih i lako primjenjivih savjeta koji će vam pomoći pri njegovanju kože tijekom sva četiri godišnja doba, a doprinijet će i boljitku vašeg organizma u cjelini.

Suha i dehidrirana koža

Prije svega, potrebno je uočiti razliku između suhe i dehidrirane kože. Dehidrirana koža izgubila je vodu na površinskom sloju, dok suhu kožu karakterizira gubitak ulja i nju je u principu jednostavnije njegovati nego dehidriranu. Dehidrirana koža, uz korištenje hidratantnih krema, zahtjeva česte pilinge kako bi se odstranio višak mrtvih stanica, dok će suhoj koži u pravilu biti dovoljno njegovanje odgovarajućim preparatima jer prečesti pilinzi u ovom slučaju više štete nego koriste. Licu se uvijek pridaje najviše pozornosti, ali i ostatak tijela zahtjeva jednaku njegu, posebno ako na umu imamo da nakon zime odbacujemo višak odjeće koja skriva nesavršenosti i da na proljeće svi želimo zablistati u punom sjaju. Za njegovanje suhe kože idealni su preparati koji u svom sastavu imaju kolagen, hijaluronsku kiselinu, ceramide, aloe veru ili mokraćnu kiselinu (ureu). Ti sastojci pomažu pri održavanju prirodne vlažnosti kože, sprječavaju isušivanje i djeluju umirujuće. Izbjegavajte preparate na bazi alkohola i obične sapune jer oni potiču isušivanje kože – umjesto običnih, radije birajte sapune bogate uljima. U grijanim prostorijama koristite ovlaživače zraka, kako vam suhi zrak ne bi isušio kožu.

Promijenite životne navike

Zimi ne izlazite bez zaštitnog sloja losiona, a ljeti izbjegavajte sunce i, naravno, obvezno se zaštitite kremama s visokim zaštitnim čimbenikom. Tuširajte se kratko i u mlakoj, nikad prevrućoj vodi jer preduga izloženost vodi razbija prirodni zaštitni sloj kože koji je kod suhe kože već oštećen. Međutim, kožu nije dovoljno njegovati samo izvana. Osim specijaliziranih preparata, promjena životnih navika također pomaže u rješavanju problema suhe kože. Prije svega, prestanite, ili barem reducirajte pušenje! Pušenje sužava kapilare i otežava opskrbu kože kisikom zbog čega ona postaje neelastična, suha i naborana. U prehranu pokušajte uvesti što više povrća, voća i orašastih plodova, a već i vrapci na granama znaju da je nužno piti minimalno dvije litre vode dnevno kako bi koži dali potrebnu hidrataciju i spriječili njezino daljnje isušivanje.

Piling i hrana

Ako niste jedna od sretnica kojima je priroda podarila prekrasnu kožu, evo nekoliko korisnih savjeta.

Domaći piling
U posudu smiksajte jednu žlicu sode bikarbone, prstohvat soli, malo samljevene zobi te sve smiksajte i prelijte vodom. Pilingom dobro istrljajte lice i nakon nekoliko minuta tretiranja – isperite.

Hrana koja sjaji
Kožu treba hraniti iznutra, kako bi sjajila izvana. Zato jedite ove namirnice: rajčice i  lubenice jer sadrže likopen koji obnavlja kožu te borovnice, kruške, grožđe, grejp i breskve koje u sebi imaju veliku količinu flavonoida zbog kojeg je koža kvalitetnija. Tu i tamo se poslužite smokvama jer su one prirodni antioksidant pa ćete tako spriječiti preuranjeno starenje.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.