
Kontinuirano debljanje, masne naslage na stomaku, pad libida, hronični umor, tjeskoba, depresija, nesanica, problemi sa probavom, glavobolje, jako znojenie i akne samo su neki od simptomakoji mogu upućivati na poremećen nivo hormona u tijelu.
Krivci za hormonalni disbalans su brojni, ali su među vodećima trudnoća, menopauza, stres, loša prehrana te premalo spavanja i tjelovježbe. Iako se kod žena najčešće pojavljuje u četrdesetim i pedesetim, a sve češće i u tridesetima, do poremećaja nivoa hormona može doći u bilo kojem periodu života. To je, tvrde stručnjaci, usko povezano sa savremenim stilom života i prehranom, ali i s izloženošću ksenoestrogenima, otrovnim hemikalijama u kozmetici, koje oponašaju djelovanje estrogena.
Iza nekontroliranog debljanja često se krije neprimijećena otpornost na inzulin. Mogu pomoći promjene u prehrani izbacivanje prerađene hrane, šećera i bijelogbrašna. Na znak za uzbunu reagira i gušterača te počinje skladištenje masnoće, posebno na stomaku i leđima.
Bez dovoljno sna smanjuje se i proizvodnja spolnih hormona, što rezultira padom libida. Ali, poremećaj spavanja i hormoni često se vrte u začaranom krugu pa je tako krivac za nesanicu nerijetko povećan nivo hormona stresa kortizola, ali i premalo hormona progesterona zbog čega mnoge žene ne mogu zaspati uoči mjesečnice. Smanjena sposobnost učenja i pamćenja, također, može upućivati na neprestano visok nivo kortizola, što je posljedica hronične izloženosti stresu.
Umor i iscrpljenost mogu biti znak niskog nivoa hormona štitnjače, a izgledi da patite od hipotireoze još su veći ako je umor praćen i iznenadnim debljanjem te ste u kratko vrijeme dobili pet-deset kilograma, kojih se ni dijetama ni vježbom ne možete riješiti. Na nizak nivo hormona štitnjače upućuju i usporene mentalne funkcije i smanjen broj otkucaja srca te usporen metabolizam i zatvor.
Šetnja, više voća, manje šećera
Teškoćama koje prate promjene nivoa hormona, pogoduje smanjena fizička aktivnost, prehrana bogata mastima, pušen j e i alkohol, koji mogu pridonijeti bržem razvoju bolesti, poput dijabetesa tipa 2, povišenog krvnog pritiska, srčanih bolesti pa i srčanog i moždanog udara. Kod muškaraca može doći do povećanja prostate, a kod žena se mogu pojaviti bolesti dojki, osteopenija i osteoporoza.
Značajno sebi možete pomoći i minimalnim pomacima budite aktivniji, šetajte barem pola sata na dan, smanjite šećer, a prehranu obogatite s više voća i salata, prednost dajte kuhanim obrocima, smanjite unos kafe i prestanite pušiti.
Estrogen
Pretilost može biti znak povišenog nivoa estrogena, koji može povećati rizik od raka dojke i maternice. Kod viška estrogena izbjegavajte hranu s litoestrogenima.
Testosteron
Pad libida u predmenopauzi upućuje na smanjen nivo testosterona. Kod pada libida jedite kamenice i sjemenke susama.
Melatonin
Loš san i depresija mogu biti znak niskog nivoa melatonina. Može pomoći uziman je pet miligrama melatonina dva sata prije spavanja.
Grelin i leptin
Žudnja za hranom i prejedanje mogu biti znak da hormon grelin, koji mozgu daje znak da ste gladni, i hormon, leptin, koji šalje signal da ste siti, ne rade sinhronizirano. Dobro se naspavajte, jer premalo sna povećava nivo grelina i snižava nivo leplina za 15 posto.
Hormoni štitnjače
Debljanje, depresija i umor znak su manjka, dok tjeskoba, lupanje srca, pretjerano znojenja i proljevi mogu upućivati na previše normona štitnjače. Kod hipotireoze može pomoći terapija.
Kortizol
Oslabljen imunitet te gomilanje masnih naslaga na stomaku mogu biti posljedica stalno povišenog nivoa hormona stresa kortizola. Kada ste pod stresom, zatvorite oči te dvije do tri minute duboko dišite, držeći jednu ruku na prsima, a drugu na stomaku.
Be the first to comment