
Tumori u spinalnom kanalu, obzirom na visinsku lokalizaciju, mogu biti: cervikalni, torakalni, lumbalni, tumori konusa medularisa i kaude ekvine (cauda equina).
Podjela prema horizontalnoj lokaciji
Prema horizontalnoj lokalizaciji možemo ih najprostije podijeliti na: intramedularne (smješteni u medulli spinalis), ekstramedularne (van medullae spinalis) i ekstraduralne (koji ne zahvataju duru mater).
Klinička slika
Klinička slika zavisi od mjesta i vrste tumora.
- Intramedularni tumori čine jednu petinu, a najčešći su: ependimom i astrocitom. Klinički se ispoljavaju progresivnom slabošću ekstremiteta, gubitak osjeta ispod nivoa tumora i poremećajem funkcije svinktera.
- Ekstramedularni tumori su najčešći. Obično dovode do radikularnih bolova i parestezija, a potom, rastom tumora, slijede simptomi pritiska na kičmenu moždinu kao kod intramedularnih tumora.
- Ekstraduralni tumori su slični ekstramedularnim tumorima po kliničkim karakteristikama.
Dijagnoza
Dijagnostika ovih tumora obuhvata ,pored anamneze i kliničkog pregleda, i RTG kičmenog kanala, lumbalnu punkciju, CT i NMR.
Liječenje
Liječenje tumora je hirurško. Posebno dobri rezultati postižu se kod meningeoma i neurinoma. Nekada se primjenjuje i zračenje (radioterapija).
Be the first to comment