
Masti da bi se razgradile moraju se emulgovati, osim onih masti koje stižu već u obliku emulzija. Emulguju ih žučne kiseline i izlažu djelovanjem pankreasne fosfolipaze – a1, a2, B, pankreasna holisterin-ester hidrolaze, pankreasna triglicerid lipaza i fosfolipaza C.
Zatim se slobodne masne kiseline, digliceridi, monogliceridi, holesterin i holesterin esteri transportuju u ćelije crijevne sluzokože u kojima se od apolipoproteina sastavlja površinski proteinski sloj hilomikrona koje se preko žuči dreniraju u krv. iz krvi odmah idu u depoe ili u jetru.
Masti kada stignu u jetru se razgrađuju, formiraju se apoliporoteini (proteinska komponenta) vežu sa mastima i predaju u krvi u kojoj se nađu u sljedećim frakcijama:
- Pre–beta–lipoproteini– VLDL
- Beta lipoproteini – LDL
- Alfa lipoproteini – HDL
I u tom se obliku transportuju do clijnih organa.
Malapsorpcije
Mogu nastati iz sljedećih razloga:
- nedostatak žučnih kiselina, izostaje emulgovanje, izostaje aktivacija pankreasnih lipaza, formiranje kompleksa žučne kiseline i masti kojim se putem isto resorbuju
- pankreas – nedostatak lipaze, a kod opstrukcije prebacivanje u krv ovih enzima
- bakterije mogu da izazovu dekonjugaciju žučnih kiselina
- poremećaj sekrecije crijevne fosfolipaze C
- smanjena sinteza apoliporoteina u crijevima
Bez obzira na razloge, posljedica malapsorpcije je smanjenje energetskih rezervi u organizmu, deficiti DEKA vitamina.
Poremećaji sastava masnih materija u krvi
Sadržaj masti u krvi je relativno konstantna vrijednost. U bolesnim stanjima dolazi do poremećaja sastava lipidne frakcije u krvi u smislu povećanja hiperlipoproteinemije (jer su u sastavu sa proteinima u krvi) ili smanjenja (hipolipoproteinemije).
Be the first to comment