
Epulis je benigna promjena na gingivi koja vanjskim izgledom djeluje kao tumor, a po histološkoj slici više odgovara prijelaznim oblicima upalnoga procesa. Pojavljuje se u nekoliko histoloških slika:
- Epulis gigantocellularis
- Epulis granulomatosa
- Epulis fibromatosa
- kongenitalni epulis
- Epulis gravidarum
- Epulis haemangiomatosa
- Epulis fissuratum
- papilarna hiperplazija
- piogeni granulom
- iritacijski fibrom
Epulis se pojavljuje dvostruko češće u žena nego u muškaraca, nešto čeπće se javlja u gornjoj čeljusti, a podudarnost kliničke i patohistološke dijagnoze je 48%.
Smatra se da hronične iritacije kao kariozni zubi, loše urađene plombe ili proteze dovode do pojave epulisa. Javlja se najčešće između 20. i 40. godine života, češće u žena nego u muškaraca.
Granulomatozni epulis ima više parenhima nego strome. Mekše je konzistencije, crvene boje, lahko krvari na dodir. Obično je peteljkasto spojen za gingivu.
Fibromatozni epulis sadrži pretežno kolageno vezivno tkivo i može izgledati kao ožiljni stadijum granulomatoznog epulisa. Čvršće je konzistencije, ne krvari na dodir i ima boju sličnu kao i ostala sluznica usta. Lokalizovan je najčešće na marginalnom rubu gingive, veličine zrna graška do lješnika, a nekada je i veći. Njegov rast počinje iz interdentalnog prostora od parodoncijuma i periosta, a može zahvatiti i više susjednih zuba. Tumorsko tkivo uslijed pritiska susjednih struktura (usana, obraza, jezika) daje na prvi pogled utisak da je širokom bazom spojen za podlogu. Uslijed mehaničkih oštećenja (za vrijeme jela) dolazi do pojave ulceracija i infekcije tako da je izražena zapaljenska infiltracija.
Liječenje
Liječenje je isključivo hirurško, ako se ne odstrani u cijelosti brzo dolazi do pojave recidiva.
Be the first to comment