
Definicija:
Arteriosclerosis obliterans je hronična arterijska bolest koja dovodi do suženja ili okluzije lumena krvne žile zbog fibroznih promjena intime i medije u koje se žarišno odlažu lipidi i soli kalcija.
Etiopatogeneza:
U nastajanju arterioskleroze igraju važnu ulogu nasljednost, konstitucija, godine, sspol, način života i ishrana. Lako se javlja i u mlađih osoba, mada je pretežno bolest starijih osoba. Favorizuje je savremeni tempo života, psihički insulti i obimna masna ishrana. Javlja se često udruženo sa hipertenzijom, dijabetesom, gihtom, familijarnom ksantomatozom, hiperholesterolemijom, esencijalnom hiperlipemijom hipotireozom i miksedemom.
U početku procesa, koji se često javlja već u 2. i 3. deceniji života, u dubljim slojevima intime se talože lipoidi, pretežno holesterol i dolazi do nekroze. U nekortičnim dijelovima zida mogu se taložiti i kalcijumove soli, a ako nekroza prodire kroz intimu, stvaraju se ateromatozne ploče.
Klinička slika:
Subjektivne tegobe su različite. Neki bolesnici godinama nemaju nikakve smetnje. Kod opstruirane krvne žile koža u zahvaćenom području je hladna, lividna ili blijeda, može se javiti gangrena sa crnom, suhom, oštro ograničenom nekrozom. Često se vide i trofičke promjene noktiju.
Dijagnoza:
Dijagnoza se postavlja na osnovu:
- kliničke slike
- laboratorijskih nalaza
- funkcionalnih znaka
Terapija:
- vazodilatatori
- antokoagulansi
- fibrinolitic
- plazminogen
- plazmin
- bypass
Be the first to comment