
Definicija:
Panaricij je gnojna upala volarne strane prsta.
Etopatogeneza:
Najčešće uzročnik je piogeni stafilokok. Ulazna vrata infekcije mogu biti male ozljede prstiju (ubod trnom, kostima, ozljeda prilikom čišćenja nokta).
Klinička slika:
Prema lokalizaciji razlikujemo:
Panaritium subcutaneum: najčešći je oblik, lokaliziran na jagodici prsta.
- Simptomi su: bolni otok na volarnoj strani prsta sa karakterističnim kucajućom boli.
- Liječenje: u blijedoj stazi i provodnoj anasteziji vrši se incizija i drenaža uz antibiotsku terapiju.
Panaritium tendinosum: nastaje širenjem infekcije iz potkožnog sloja. Cijeli prst je otečen, a pokreti su vrlo bolni.
- Liječenje: incizija na distalnom dijelu prsta i ispod metakarpo-falangealnog zgloba, otvaranje tetivne ovojnice i uvođenje drena za ispiranje antibiotskom otopinom. Potrebna je imobilizacija šake i antibiotska terapija (parenteralno).
Panaritium ossale: posljedica neispravnog liječenja potkožnog panaricija distalne falange. Prst je otečen, a na koži se vidi fistulozni otvor kroz koji izlazi gnoj. Na RTG snimci se vidi razdor falange.
- Liječenje: odstranjenje devitaliziranog dijela kosti, imobilizacija, antibiotici.
Panaritium articulare: nastaje širenjem iz potkožja ili direktnom ozljedom zgloba.
- U početku je liječenje konzervativno: imobilizacija i antibiotici (parenteralno i aintraartikularno). Ako se upala ne smiri, provodi se artrotomija, odstranjenje gnoja i drenaža.
Paranihija
Paranihija predstavlja gnojenje uz rub nokta. Sitne ozljede su uzrok infekcije. Karakteriziraju je crvenilo i bolni otok, kasnije gnojni mjehur.
Liječenje:
Ako ne pomogne antibiotska terapija, dio nokta i gnojni mjehurić treba operativno odstraniti. Gnojno žarište se otvara uz rub nokta.
Unguis incarnatus hallucis
Unguis incarnatus hallucis je hronično gnojenje na gornjem rubu vanjske ili unutarnje strane nokta. Nastaje zbog krivog rasta nokta ili poslije izrezivanja kuta nokta.
Liječenje:
- odstranjenje nokta
Be the first to comment