Etiologija:
Uzročnik je najčešće Coxackie virus tip 3 i 4. Epidemije su češće u ljetnim mjesecima. Može doći do intrauterine, a još češće neonatalne infekcije. Ima visoku smrtnost. Ovo oboljenje se javlja u prve 2 sedmice života, čak i nekoliko sati nakon poroda.
Klinička slika:
Bolest počinje naglo sa pospanošću, sivo bijelom bojom kože iza koje slijedi cijanoza. Ponekada je koža i ikterična. Tahipnea je veoma izražena tako da broj respiracija udvostručen za dob. Tahikardija je takođe visoka, puls se teško palpira zbog izrazitog kolapsa.
Tahikardija, dispnea i cijanoza u ranoj fazi su znak srčanog zatajenja praćenog metaboličkom acidozom koja je veoma često rezistentna na terapiju. Srčani tonovi su veoma tihi, tmuli, galopni ritam te blag sistolni šum na vrhu. Uz sitne vlažne bronhitične hropce obostrano na plućima, izazita je hepatomegalija. Djeca su najčešće visoko febrilna.
EKG niska voltaža. Aplanacija T-talasa, te spušten ST segment. Veoma često su prisutni svi oblici poremećaja srčanog ritma A-V blokovi, SPT i ES, kardiomegalija.
Koksaki virus može uzrokovati blagu i neprimjetnu infekciju odraslih, a kod novorođenčadi ozbiljnu, često fatalnu bolest. Koxsackie virusi spada u enterovirus zajedno sa EHO i Poliovirusom.
Inkubacija traje 7-15 dana i kraće, i sa 7 dana starosti može biti prisutan miokarditis, meningoencefalitis uzrokovan Koxaekie virusom pa i ranije.
Može se zamijeniti sa sepsom ili upalom pluća, zbog cijanoze koja je prisutna u oba oboljenja. Blage forme miokarditisa se posebno teško prepoznaju. Znaci srčane insuficijencije mogu biti veoma izražene ali mogu biti i odsutni. Tok bolesti je dvojak; ili veoma brzo nastupa smrt, čak za nekoliko sati od početka bolesti, ili dolazi do ozdravljenja kroz 2-3 sedmice.
U kliničkoj slici dominiraju:
- Letargija
- Odbijanje hrane
- Povraćanje
- Proljev
- Ikterus
- Znaci infekcije gornjeg respiratornog trakta
- Tahipneja 60-120/min
- Tahikardija-150-200/min
- Oslabljeni prvi srčani ton
- Disanje postoje otežano, često praćeno stenjanjem
- Često nema uvodnih znakova oboljenja
- Novorođenče postaje težak bolesnik za veoma kratko vrijeme
- Novorođenče postaje uznemireno i plašljivo
- Temperatura može lako biti povišena, jako povišena ili subnormalna
- Koža je blijedo siva-cijanotična
- Puls je ubrzan – između 150-200/min. Slabo punjen
- Ponekad je prisutna-bradikardija
- Bazalno se mogu čuti hropci.
- Mogu biti prisutni znaci od strane CNS.
- Jetra je gotovo uvijek povećana.
Dijagnoza:
- Dokaz virusa u nazofarinksu i stolici ili dokaz neutralizirajućih antitijela uz kliničku sliku je sigurna potvrda dijagnoze.
Terapija:
- korekcija acidoze
- imunostimulatori-humani gamaglobulin
- steroidi i antibiotici, kardiotonici antiaritmici diuretici
- Prekinuti oralno hranjenje, vodu i elektrolite dati prenteralno u kritičnom periodu
- Oksigenoterapija
- digitalizacija (bolesnici su neuobičajeno osjetljivi na digitalis – pažljivo digitalizirati)
Be the first to comment