
U BiH čak 2.800 osoba oboljelo je od hroničnih bubrežnih bolesti, zbog čega smo među zemljama regiona s najvećim brojem takvih pacijenata. Ovi podaci su zabrinjavajući i ukazuju na to da je neophodno poduzimanje hitnih mjera da bi se zaustavio enormni porast hemodijaliznih pacijenata kojih, kada je FBiH u pitanju, najviše ima u Sarajevu, Tuzli i Zenici, a u RS u Bjeljini.
Na simpoziju ,,Transplantacija bubrega u BiH – jučer, danas, sutra“, koji je održan u Sarajevu u organizaciji Udruženja ljekara za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju bubrega u BiH, Federalnog ministarstva zdravstva, Klinike za hemodijalizu KCUS-a i Instituta za naučnoistraživački rad i razvoj, istaknuto je da su svi hemodijalizni centri pretrpani i rade u četiri smjene, upravo zbog zabrinjavajućeg broja bubrežnih bolesnika.
Simpozij je, kako je naglasila predsjednica Udruženja ljekara za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju bubrega u BiH, prof. dr. Halima Resić, organiziran povodom Svjetskog dana bubrega, a namjera je da broj pacijenata na dijalizi bude smanjen te da proces transplantacije krene tempom kakav je u državama regije, prvenstveno u Hrvatskoj.
Doktorica Resić je naglasila da je, prema registru, od 2.800 pacijenata koji su na dijalizi, njih 40 posto starije od 65 godina. Dodala je i da je oko 700 pacijenata u BiH kandidat za kadaveričnu transplantaciju.
Direktorica Centra za transplantacijsku medicinu FBiH, prim. dr. Lada Sarajlić kaže da je na listi čekanja za transplantaciju bubrega 226, a na listi za jetru 11 pacijenata.
Be the first to comment