Svijetska zdravstvena organizacija (SZO) založila se za veće napore u borbi protiv lepre, upozoravajući da ova bolest opstaje u mnogim zemljama Azijsko-pacifičkog regiona. U oblasti Zapadnog Pacifika, kojom je obuhvaćeno 37 zemalja, svake godine se prijavljuje 5.000 novih slučajeva lepre, upozorava Šin Jung-su, šef SZO za taj region.
Lepra najviše ugrožava Mikroneziju, Maršalska ostrva i Kiribati. U tim zemljama nije ostvaren cilj SZO da se raširenost lepre svede na manje od jednog slučaja na 10.000 stanovnika.
Čak i na Filipinima, koji su zvanično iskorjenili lepru još 1998. godine, svake godine se javi 2.000 novih slučajeva te bolesti, upozorava Šin.
U Indiji od 2006. svake godine preko 130.000 ljudi obolijeva od lepre, dok se u Brazilu registruje oko 40.000 novih slučajeva godišnje. Šin upozorava da borba na iskorjenjivanju lepre mora da bude dugoročna jer inkubacija kod te bolesti nekad traje i 20 godina.
On ističe da lijekovi i znanje postoje, kao i da suzbijanje lepre ne košta mnogo.
Lepra je zarazno bakterijsko oboljenje poznato već hiljadama godina. Ukoliko se ne liječi, može da ošteti nerve, dovodeći do paralize ekstremiteta i strašne izobličenosti.
Ako se rano otkrije, međutim, lepra se uspješno liječi savremenim medikamentima. SZO od 1995. obezbjeđuje besplatnu terapiju za lepru bilo gdje u svijetu. Po Šinu, glavni problem u iskorjenjivanju ove bolesti je izostanak dugoročne posvećenosti vlada ugroženih zemalja da se taj cilj ostvari.
Izvor: Tanjug
Be the first to comment