Karijes (zubni kvar) najčešće ne prouzrokuje teške komplikacije i ne ugrožava život, a zbog nekih svojih specifičnosti svrstava se u ozbiljan zdravstveni problem. Velika rasprostranjenost karijesa, kod svih uzrasta, progresija, tok i brojne mogućnosti negativnog ishoda, komplikacije i druge posljedice utiču da ovo oboljenje ima veliki značaj u oblasti stomatologije.
UZROCI NASTANKA
Karijes je kronična bolest koja vrlo sporo napreduje, a simptomi se teško otkrivaju. Ponekad prođe i godina od početka samog procesa do pojave prvih simptoma. U konačnici, karijes se manifestira truljenjem zubnih supstanci cakline, dentina i korijena zuba. Danas se smatra da karijes uzrokuju različiti mikroorganiznii, od kojih je najznačajniji Streptococcus mutans. U nastanku karijesa značajnu ulogu ima zubni plak, koji predstavlja mekanu, teško uočljivu naslagu koja čvrsto prijanja uz stjenku zuba. Budući se ne može isprati, potrebno ga je mehanički odstraniti. Plak se počinje formirati neposredno nakon pranja zuba. Najprije se na površini zuba stvori tanka ovojnica (pelikula) na koju se naseljavaju bakterije, koje zatim na sebe lijepe svoje metaboličke proizvode i ostale sastojke iz sline i hrane. Potpuno formiranje plaka završava za oko sedam dana. Iskorištavajući ugljikohidrate, bakterije u zubnom plaku proizvode kiseline koje u kontaktu s caklinom dovode do njene demineralizacije.
POSLJEDICE
Karijes ugrožava u prvom redu žvakanje. Kariozni zubi umanjuju i efekat higijene usta i zuba koja često zna biti nedovoljno zastupljena ili se pogrešno provodi kao posljedica nedovoljnog zdravstvenog vaspitanja, nedostataka kolektivne edukacije za blagovremeno sricanje higijenskih navika, radi čega se javlja neprijatan zadah iz-usta (foetor ex ore). Neprekidna iritacija okolne sluzokože oštrim karioznim ivicama zuba može prouzrokovati dekubituse i zapaljenske promjene na okolnom mekom tkivu. Komplikacija karijesa dovodi do promjena u pulpi. Manifestacija pulpirisa ogleda se bolom koja se odražava na rad i životnu radost pacijenta. Dalje komplikacije kao što je gangrenozno raspadanje pulpe, parodontitisi, osteiti i osteomijelitisi, apscesi, flegmone i limfadenitisi relativno su česti i doprinose težini oboljenja i mogu ugroziti zdravlje velikog broja osoba. Velike kariozne šupljine i prerano vađenje zuba mogu prouzrokovati poremećaje u međuzubnim odnosima i međuviličnim odnosima i na taj način uticati na pojavu raznih anomalija vilica i lica. Ovi navedeni faktori, a posebno krezubost, bol, otoci, narušena estetika lica, nepravilan izgovor mogu dovesti do psihičkih smetnji kod mladih osoba. Patološke manifestacije zubnog kvara mnogostrukost njegovih posljedica utiču kao i nemogućnost postojećih stomatoloških službi da blagovremeno otkloni odnosno sanira kvar.
ZDRAV OSMIJEH – PREVENCIJA KARIJESA
Cilj je doći do zdravog osmijeha uz pravilnu i adekvatnu njegu zuba i usta. Edukacione i preventivne programe treba provoditi kolektivno kako bi pacijente zdravstveno obrazovali i ukazali na povećanu oralnu higijenu usta i zuba.
Be the first to comment