
Jutarnji kašalj
Većina očekuje da ćemo se ujutro osjećati najbolje, osvježeni i spremni za novi dan. Ipak, često doživljavamo suprotno. Proučite stanja koja su u punom zamahu ujutro i šta možete učiniti da smanjite simptome.
Iritacije uzrokovane refluksom kiseline čest su uzrok jutarnjeg kašlja. Ležeći položaj u kojem spavamo omogućuje da kiseline putuju iz želuca u jednjak i gornje dišne putove, a iritacija izaziva snažan poriv za kašalj. Izbjegavajte velike obroke navečer, jer hrana u želucu stvara pritisak na sfinkteru.
Ako patite od hroničnog jutarnjeg kašlja, posjetite ljekara jer refluks može biti znak da ventil na ulazu u želudac ne radi ispravno te može dovesti do pretkanceroznih promjena u stanicama sluznice jednjaka.
Određeni lijekovi, poput nekih protiv visokog krvnog pritiska (ACE inhibitori), mogu izazvati jutarnji kašalj. Jedna od teorija objašnjava da taj lijek zaustavlja razgradnju proteina bradikinina, što može učiniti refleks za kašalj osjetljivijim. Kašalj se može razviti nekoliko mjeseci nakon početka uzimanja lijekova.
Pušači su skloni jutarnjem kašlju jer su cilije, fine strukture u dišnim putovima koje obično uklanjaju sluz i štetne čestice, oštećene. Tokom spavanja se te čestice skupljaju u plućima, pa se nakon buđenja kod pušača aktivira refleks kašlja.
Jutarnji kašalj izaziva i curenje nosa, kada se sluz skuplja u grlu, kao rezultat prehlade, gripe, alergija ili čak trudnoće.
Polovina migrena počinje u jutarnjim satima, a glavobolje znaju često probuditi ljude iz sna. Odgovorno je nekoliko faktora: od četiri do osam sati ujutro razine prirodnih lijekova protiv bolova, endorfina i enkefalina, najniže su.
Be the first to comment