
Ordinacije Hitne pomoći su uvijek pune bez obzira na to da li je vikend, radni dan, noć ili dan. Svakodnevno im se obraćaju građani sa brojnim problemima, a ovih dana prednjače stomačne tegobe.
Hladnoća povećava krvni pritisak
Najčešće su nam se obraćali pacijenti zbog bolova u stomaku, mučnine, bubrežnih kolika, žučnih napada, infekcije mokraćnih kanala. To su bila vodeća oboljenja u našim ambulantama, a najviše kućnih posjeta smo imali kod pacijenata sa povišenim krvnim pritiskom. Iako pacijenti uzimaju redovno terapiju, dolazi do oscilacije krvnog pritiska, tako da preporučujemo češću kontrolu i korekciju terapije, kazala je Sena Softić-Taljanović, direktorica Hitne pomoći KS-a. Hladnoća, kako navodi, utiče na krvne sudove, izaziva sužavanje i dolazi do povećanja krvnog pritiska i mogućih neželjenih posljedica u smislu srčanog ili moždanog udara.
Preporuka bolesnicima koji pate od hroničnih srčanih oboljenja i povišenog krvnog pritiska je da ne izlaze u ranim jutarnjim i kasnim popodnevnim satima, a ako moraju izaći, neka preko nosa i usta stave zaštitu. Kod djece vodeća oboljenja su upala gornjih disajnih puteva, upale grla, bronhitis, upale uha i kod nešto starije djece astma, navela je Softić-Taljanović. Iz Hitne pomoći apeluju na vozače i pješake da se opreznije kreću, jer su zbog rose i niskih temperatura trotoari prekriveni tankim ledom.
Imali smo već tri pacijenta sa lomovima. Apelujemo na građane, posebno na djecu i starije osobe, da se pažljivije kreću jer se poledica skoro i ne vidi, a jako je opasna, dodala je Softić-Taljanović.
Be the first to comment