Poteškoće sa snom genetski su povezane s pretilošću, sindromom nemirnih nogu i šizofrenijom, pokazuje istraživanje koje je objavio naučni časopis “Nature Genetics.”
Britanski naučnici s University of Manchester i njihove američki kolege iz Massachusetts General Hospital u Bostonu dodaju kako su ranije epidemiološke studije već ukazale na postojanje ove veze, no sada je prvi put potvrda dobijena i na molekularnom nivou.
Analiza genoma
U istraživanju analiziran je genom 112.000 ispitanika. Identificirana su područja u genomu povezana s različitim tipovima poteškoća sa snom, uključujući nesanicu.
Istraživači vjeruju kako će njihovi nalazi unaprijediti razvoj novih metoda tretiranja poteškoća sa snom.
Pretilost
Pretilost (ili još debljina i gojaznost) (lat. obesites), kronična bolest koja nastaje prekomjernim nakupljanjem masti u organizmu i povećanjem tjelesne težine. Svako povećanje 10% više od idealne težine smatra se gojaznošću.
Epidemija ove bolesti u porastu je, te se ubraja u vodeće bolesti suvremene civilizacije. Ova bolest djeluje na mnoge organe i organske sustave, a povećava rizik oboljenja kardiovaskularnog sustava. Smanjuje i kvalitetu života.
Česta je u svakoj dobi. U pubertetu je podjednaka među spolovima, a poslije njega češća u žena nego u muškaraca.
Prekomjerna težina i pretilost
Iako za većinu ljudi pojmovi “prekomjerna težina” i “pretilost” predstavljaju sinonime, među njima postoji značajna razlika. Stručnjaci (liječnici ili nutricionisti) određuju da li osoba ima prekomjernu težinu ili je pretila prema dobi, spolu i antropometrijskim parametrima(tjelesnoj težini, indeksu tjelesne mase i postotku masnog tkiva). Osobe čiji je indeks tjelesne mase u rasponu od 25 do 29,9 kg/m2 imaju prekomjernu tjelesnu težinu, a osobe s indeksom tjelesne mase većim od 30 kg/m2 smatraju se pretilima. Za djecu i adolescente se indeks tjelesne mase računa drugačije, s obzirom na činjenicu da normalan udio masnog tkiva u tijelu ovisi o dobi i spolu.
Be the first to comment