
Dijagnoza:
Sydenhamova horeja je oblik horeje koji se karakteriše nepredvidljivim, iregularnim, kratkotrajnim, nesvrsishodnim pokretima promjenjljive amplitude koji se bez pravila ispoljavaju i “sele” sa jednog na drugi dio tijela. Horeja je obično izraženija u distalnim dijelovima ekstremiteta.
Etiopatogeneza:
Sydenhamova horeja (chorea minor; chorea rheumatica; chorea infectiosa) se obično ispoljava kod djece između 6. i 13. godine (češće djevojčice) i obično je povezana sa infektivnim bolestima (streptokokne infekcije), a prije svega reumatskom groznicom. U oko 2/3 bolesnika problemi počinju nekoliko nedelja po akutnoj fazi streptokoknog faringitisa/tonzilitisa, reumatskog artritisa ili endokarditisa.
Klinička slika:
Bolest počinje nespecifičnim simptomima (zamorljivost, emocionalna labilnost, razdražljivost), na koje se nadovezuju specifični znaci, prvenstveno u formi generalizovanih nevoljnih horejičkih pokreta, koji su u početku blagi, ali mogu da napreduju unutar nekoliko nedelja do teške, onesposobljavajuće horeje koja zahvata lice, jezik i ekstremitete. Nisu rijetki mentalni poremećaji ponekad i do teških psihoza. Kao što se razvija nedeljama, Sydenhamova horeja se i spontano povlači tokom 6 mjeseci. U oko 20% djece može se ponovo javiti.
Dijagnoza:
Pozitivna kultura brisa grla i nosa ili povišeni titar anti-streptolizinskih antitjela potvrđuju kliničku dijagnozu.
Liječenje:
Pored liječenja osnovne infektivne bolesti (salicilati, kortizon, piridoksin, dugotrajna primjena penicilina), terapija nevoljnih pokreta obuhvata lijekove koji blokiraju DA receptore (neuroleptici), karbamazepin i valproičnu kiselinu.
Be the first to comment