
Definicija:
Centromedularni sindrom ili sindrom centralne lezije kičmene moždine je uzrokovan oštećenjem središnih struktura kičmene moždine.
Etiopatogeneza:
S obzirom da a. spinalis anterior vaskularizuje isključivo centralne dijelove medule, a da su zadnji funikuli i obod čitave medule vaskularizovani od zadnjih spinalnih arterija i grana površnog vaskularnog spleta, najčešći uzrok ovog sindroma je okluzija a. spinalis anterior (zato i naziv sindrom a. spinalis anterior). Infarkti kičmene moždine su najčešće udruženi sa aterosklerozom aorte, disekantnom aneurizmom aorte (udruženo sa bolom u grudima ili leđima i gubitkom pulsa na nogama), hipotenzijom bilo kog uzroka, kardiogenim embolizmom, vaskulitisima u sklopu sistemskih bolesti vezivnog tkiva i dr. Medjutim, centromedularni sindrom pored ishemije može biti uzrokovan i drugom vaskularnom patologijom (angiomi, krvarenja), siringomijelijom, mijelitisom, intramedularnim tumorom, traumom, multiplom sklerozom i dr.
Klinička slika:
- spastička slabost ispod mjesta lezije, usljed obostranog oštećenja kortikospinalnih puteva. Zbog laminacije vlakana u ovim putevima (vlakna za ruku medijalno, a za nogu lateralno, tj. spolja) simptomi su izraženiji na rukama.
- Ispad senzibiliteta za bol i temperaturu zbog obostranog oštećenja spinotalamičnog trakta, koji ispred centralnog kanala prelazi na suprotnu stranu. Senzibilitet za fini dodir, vibracioni i duboki položajni senzibilitet su očuvani, jer se prenose neoštećenim sistemom medijalnog lemniskusa u zadnjim funikulima.
- Javlja se oštećenje funkcije sfinktera i impotencija, kao i bilateralna vazomotorna paraliza ispod mjesta oštećenja.
- Manifestuje se obostrana segmentna flakcidna paraliza u nivou lezije (uslijed oštećenja alfa-motornih neurona u prednjim rogovima kičmene moždine).
Dijagnoza:
- klinička slika
- CT
- MRI
- Angiografija
Terapija:
- konzervativna
- hirurška
Be the first to comment