
Vožnja bicikla, koja se zbog nezgodnog sjedišta povezuje sa erektilnom disfunkcijom kod muškaraca, može loše uticati i na zdravlje žena – pokazuje nova studija.
Sjedišta na ovom prevoznom sredstvu su napravljena tako da je težina tijela koncentrisana na njegov prednji dio, što dovodi do pritiskanja nerava i krvnih sudova u oblasti genitalija. Kod muškaraca takav položaj čak dovodi do erektilne disfunkcije, što je dokazano u brojnim studijama.
Međutim uticaj ove sprave na žensko zdravlje još uvek nije tako pomno praćen. U studiji Jejl univerziteta iz 2006. istraživači su otkrili da je grupa biciklistkinja imala manje osjetljive genitalije od grupe trkačica; tako da naučnici vjeruju da su i žene koje redovno voze bicikl ugrožene kao i muškarci.
U posljednjoj studiji istraživači sa Jejla su pokušali da utvrde da li specifični faktori utiču na bol i utrnulost kod biciklistkinja. U njihovoj studiji učestvovalo je 48 žena od kojih je svaka biciklom prelazila najmanje nekoliko kilometara nedeljno.
Ispitanice su donijele svoje bicikle u laboratoriju gdje su ih istraživači namontirali na stacionarnu mašinu i rekli damama da namjeste sjedišta kao što to inače čine. Dok su one okretale pedale, saopštavale su da li osjećaju bol, utrnulost ili golicanje, a jedna sprava je za to vrijeme merila senzacije u karlici.
Ispostavilo se da su najviše “krivi” držači na volanima, jer se žene spuste niže na sjedištu kako bi ih dohvatile i na taj način vrše veći pritisak na karlični predio. Što su volani niži u odnosu na sjedište, to se žene moraju više nagnuti naprijed i prenijeti pritisak većeg dijela tijela na perineum.
“Ovom studijom smo pokazali da neosporno postoji rizik i kod žena kada je riječ o vožnji bicikla; taj rizik, u zavisnosti od položaja tijela u toku vožnje, može biti veći ili manji”, rekla je dr Marša K. Ges, autor studije. “Postoje neki položaji tijela koji su mnogo zdraviji i zato moramo da edukujemo ljubitelje ovog sporta da ih primjenjuju i oslobode karlicu dodatnog pritiska.”
Be the first to comment