(Retinopathia praematurum, fibroplasia retrolentalis)
To je bolest novorođenčadi koja se javlja kod nedonešene djece koja su primala kisik. Od važnosti je i genetska predisponiranost. Rizik obolijevanja je osobito visok kod djece porođajne težine manje od 1500 grama. Iznimno, može se javiti kod donesene djece i djece koja nisu bila izložena djelovanju kisika.
U bulbusu dolazi do
- bujanja vezivnog tkiva sa stvaranjem membrana
- ablacije retine
- gubitka oka
Postoji nekoliko teorija o nastanku retrolentalne fibroplazije, ali su danas prihvaćene dvije:
- klasična teorija – visoka koncentracija kisika izaziva vazokonstrikciju nezrelih krvnih žila, stvarajući ishemične zone u retini i posljedičnu novu vaskularizaciju (fibrovaskularnu proliferaciju).
- teorija vretenastih stanica koje imaju porijeklo iz mezenhima hijaloidee, a smještene su u sloju nervnih vlakana u retini. Opterećenje ovih stanica kisikom izaziva zaustavljanje normalnog formiranja krvnih žila, pa se stvaraju šantovi, nakon čega nastaje proliferacija citoplazme ovih stanica i fibroplasta u staklovini, stvaranje fibrovaskularne membrane i posljedična trakciona ablacija retine.
Terapija retrolentalne fibroplazije još uvijek je veoma slaba i sastoje se u davanju vitamina E, primjeni laser-fotokoagulacije i eventualno vitrektomije.
Be the first to comment