
Zaštitne funkcije u organizmu čine:
- Anatomske barijere
- aktivni zaštitni protiv agensni procesi
- kompenzatorni mehanizmi
Anatomske barijere
U ovo spadaju svi elementi organizma koji ograničavaju unutrašnji milje od vanjske sredine. Ti organi i tkiva imaju i posebne mehanizme za zaštitu pored proste mehaničke uloge. Tako imamo:
Koža
Koja je mehanička barijera prema spoljašnjoj sredini. Ako je intaktna onda je vrlo malo agensa koji mogu da prođu kroz nju i uđu u organizam, međutim ako je na nekom mjestu povrijeđena mogućnost da organizam bude napadnut patološkim agensom raste.
Koštano mišićni aparat
Kosti lobanje čuvaju mozak, kosti i mišići toraksa čuvaju organe toraksa, a mišići abdomena njegove organe.
Sluznice respiratornog trakta
Pored mehaničke barijere one imaju mehanizme za odstranjivanje agensa i to preko trepetljikavog epitela i sluzi te reflekse kašlja i kihanja.
Sluznice digestivnog trakta
Imaju svoju sluz, a u želucu izuzetno kiselu sredinu te reflekse povraćanja.
Hemato encefalična barijera
Zaštitna barijera mozga. Ona određuje koji će se elementi iz krvi apsorbovati u likvor, a koje materije imaju pravo na pristup CNS. Te materije se prenose aktivno. Slično tome postoje hemato oftalmična, hemato placentarna i hemato labirintna membrana.
Aktivni zaštitni protivagensni procesi
Fagocitoza, antitijela, opsonizacija, komplement itd., učestvuju u aktivnim procesima zaštite. Izdvojen je poseban sistem čija je zadaća zaštita organizma: retikulo-endotelni sistem koji se sastoji od:
- Fagocita jetre
- slezene
- limfnih čvorova
- koštane srži
- Leukociti u krvi
- Tkivni fagociti (histiociti)
Kompenzatorni mehanizmi
Pojačanom funkcijom zdravih organa ili dijelova bolesnog organa može da se kompenzuje nastalo oštećenje i uspostavi normalna ili donekle normalna funkcija tog sistema u organizmu. To su npr.:
- hipertrofija miokarda
- pojačano disanje zdravog plućnog krila ili njegovih dijelova
- poliglobulija u emfizemu i urođenim srčanim manama
Neke zaštitne reakcije ponekad mogu biti štetne kao npr. povraćanje u trudnoći ili uremiji može dovesti do gubitka elektrolita i metaboličke alkaloze, a da je nadražaj sam po prirodi bez potreban.
Be the first to comment