
Parathormonje produkt paratireoidnih žlijezda. Ima uticaj na promet Ca i P u organizmu. Ispoljava tri osnovna djelovanja:
- Stimulira osteoklaste da mobiliziraju hidroksiapatit iz kostiju i tako demineraliziraju kosti povećavajući Ca u krvi.
- Stimulira apsorpciju Ca u crijevima i njegovo ubacivanje u krv iz mukoznih ćelija
- Povećava sekreciju P u distalnim tubulima bubrega što rezultira lučenjem P u mokraći smanjenju koncentracije fosfora u krvi.
Regulator sekrecije parathromona je koncetracija Ca u krvi. Što je ona veća to je sekrecija parathormona manja. Antagonist djelovanju parathormona je Tireokalcitonin kojeg luče C ćelije tireoidee. On stimulira osteoblaste da deponuju Ca i P u kosti. Djelovanje na metabolizam ova dva elementa pokazuje i 1,25 dihidroksikalciferol koji je produkt D vitamina i on pojačava resorpciju Ca u crijevima i ubrzava otpuštanje u krv.
Hipofunkcija Paratireoidnih žlijezda
Etiologija:
Postoje različiti uzroci:
- oštećenja
- destrukcije
- slučajna odstranjenja kod tireoidektomije
- nepoznat uzročnik (idiopatski hipoparatireoidizam)
Manifestacija: Bilo koji od uzročnika da dovodi do smanjenog ili potpunog prestanka lučenja parathormona javljaju se sljedeće pojave:
- sniženje lučenja fosfata urinom, čija sekrecija pada na samo 2% od normalne, kako je umnožak koncentracija fosfora i kalcija u krvi homeostaza. Organizam promjenu kompenzuje odavanjem Ca i to depozicijom u koštano tkivo ili prelaskom u urin.
- To rezultira smanjenom koncentracijom Ca u krvi a tj u Hipokalcemiju.
- Hipokalcemija vodi do porasta neuromišićne ekscitabilnosti pa se pojavljuju klinički znaci u vidu tetanije koja se može ispoljiti kao:
- Manifestna tetanija – gdje imamo spazme različitih mišićnih grupa koji se javljaju povremeno i popuštaju. U slučaju da se desi spazam disajne muskulature i ako na vrijeme ne popusti može doći do gušenja. Ako spazam popusti prije gušenja tada zrak po jakim pritiskom uz prisutno šištanje uleće u pluća.
- Latentna tetanija – javlja se samo u posebnim slučajevima kada je organizam pod određenim opterećenjem kao kompresija nerava ili ishemija pa onda nastaju spazmi. Za kliniku se korsite dvije metode dijagnostike latentne tetanije: Trosseauov Test – podvezivanjem nadlaktice kada nastaje grč muskulature ruke zbog ishemije i kompresije; Chvostekov test – mehanička iritacija n.facialisa – vodi u grč facijalne muskulature.
Terapija hipofunkcije paratireoidee – davanjem D-Vitamina što pojačava apsorpciju Ca u crijevima na uštrb P. Intravensko davanje CaCO3 i Ca-Lactatis. Liječenje parathromonom za sada ne daje dobre rezultate – pošto je hormon protein i može izazvati imuni odgovor
Hiperfunkcija paratireoideje
Etiologija: Odgovorni su obično tumorski nepolastični procesi ovog tkiva kao karcinom ili adenom, hiperplazije, te produžena hipokalcemija zbog povećanog gubitka Ca.
Manifestacije: Povećanje Parathormona u krvi dovodi do niza promjena:
- povećava se gubitak fosfora u bubrezima. Zbog Ca*P homeostaze organizam nadoknađuje povećanjem resorpcije Ca iz gastrointestinalnog trakta i iz kosti.
- Ako je dovoljno kalcija iz gastrointestinalnog trakta onda nemamo promjena u kostima, a u suprotnom slučaju imamo promjene u vidu razrjeđenja kostiju. U ekstremnim slučajevima kada se potpuno uzima kalcij iz kosti a ne iz digestive javljaju se cistične promjene u kostima fibrosa cystica generalisata (Morbus Recklinghausen)
- Hiperkalcemija u krvi vodi do njegovog povećanog lučenja urinom i stvaraju se bubrežni kamenci
Osteomalacija (koja se javlja kod fertilnih žena zbog povećane potrebe za Ca) i Rahitis.
U osnovi je deficit vitamina D koji je regulator apsorpcije Ca iz crijeva. Hipokalcemija vodi u destrukciju kostiju i njihovo omekšanje i krivljenje…
Be the first to comment