

Definicija:
Flebotromboza (phlebothrombosis) je oboljenje koje karakteriše tromboza dubokih vena nogu.
Patogeneza:
Etiopatogenetski glavnu ulogu igraju poremećaji u koagulaciji krvi, poremećaji cirkulacije i lezije zidova krvnih sudova. Javlja se okluzija, upala, embolija. Faktori rizika su ležanje, imobilizacija, oralni kontraceptivi, sres.
Klinička slika:
Flebotromboza najčešće nastaje u dubokim venama donjih ekstremiteta i karlice. Zahvaćena noga je otečena i cijanotična (modra). U početku se javlja osjećaj težine, grčeviti bolovi u listovima i tabanima, subfebrilna temperatura i tahikardija. Bol se pojačava prilikom hodanja, kašljanja i visećeg položaja noge. Mišići noge su čvrsti, a površinske vene su dilatirane (proširene).
I kod neliječene tromboze poslije nekoliko nedelja nastaje rekanalizacija tromba, ali su zalisci vena obično oštećeni. Venska cirkulacija, osim rekanalizacijom tromba, popravlja se i zbog razvitka kolateralne cirkulacije. Najčešća rana komplikacija flebotromboze noge je plućna embolija, koja se manifestuje iznenadnom tahikardijom (ubrzan rad srca), bolovima u grudima, nemirom, hladnim znojem, iskašljavanjem sukrvičavog ispljuvka i smanjenjem respiratornih pokreta. Kasna komplikacija flebotromboze je posttrombotski sindrom zbog inkompetencije zalistaka dubokih vena, a karakteriše se jakim otokom potkoljenice, pojavom sekundarnih varikoziteta i hipostatičkim ulkusom.
Dijagnoza:
Liječenje:
Be the first to comment