Definicija:
To je hronični, kolikvativni i fistulizirajući proces tuberkuloze na koži.
Etiologija:
Infekcija najčešće nastaje sekundarno, prelaskom sa tuberkulozno oboljelih limfnih čvorova i kostiju. Lokalizovan je obično na vratu, a zatim ingvinalno, mada može biti lokalizovan na grudnom košu i glutealno.
Klinicka slika:
Obično se na vratu mjesecima nalaze uvećani limfni čvorovi. U početku koža iznad uvećanih limfnih čvorova sasvim je normalna, kada proces per continuitatem zahvati supkutani i kutani sloj, koža se zacrveni, a zatim postaje ljubičasto-crvena.
Kupasto se uzdiže iznad oboljelog limfnog čvora i ne može se micati prema podlozi (“slijepljena” je za podlogu). Vremenom koža sve više postaje istanjena, fluktuira i na kraju perforira, a kroz nastale fistule cijedi se gnojno-sukrvičav sadržaj.
Fistula ima veći broj. One se šire, medusobno stapaju, te nastaju opsežne ulceracije. Proces se odvija sporo i bezbolno.
Kako se organizam nalazi u povoljnom imunobiološkom stanju, dolazi do zacjeljivanja. Iznad fistula se stvaraju ožiljei prije nego što je proces u dubini smiren. Stvaraju se ožiljei u vidu mostića ili isprepletenih traka, ispod kojih može da se provuče sonda
Diferencijalna dijagnoza:
- sifilitična guma
- hronična piodermija
Dijagnoza:
- Klinička slika
- dermatološki pregled
- nalaz uzročnika
Terapija:
Kombinovanom primjenom tuberkulostalika u optimalnim dozama. Nakon kliničkog izlječenja terapiju treba produžiti još šest mjeseci.
Efikasnost terapije postiže se primjenoni četri tuberkulostatika zajedno. Najčešće prirnjenjujemo:
- Izoniazid 5-10 mg/kg dnevno
- Etambutol 20 mg/kg dnevno
- Rifadin 600 mg/dan
- Streptomicin (voditi računa o štetnom djelovanju na vestibularni aparat)
Be the first to comment