Definicija:
Tuberculosis verrucosa cutis je hronično oboljenje koje nastaje kao posljedica egzogene infekcije. Predilekciona mjesta su dorzumi šaka i stopala.
Etiopatogeneza:
Oboljenje najčešće nastaje kod bolesnika s aktivnom plućnom tuberkulozom brisanjem rukom sekreta iz nosa i usta (to je infekcija autolognim sojem). Infekcija može nastati i heterolognim sojem kod ljekara, anatoma, prosektora, a kod veterinara infekcija može biti uzrokovana i bovinim tipom.
Klinička slika:
Počinje eleviranim i tvrdim, bezbolnim, čvorićem, ljubičasto-plave ili crveno-smeđe boje. Čvorići se javljaju u grupicama, povećavajući se periferno i međusobno konfluiraju.
Širenje po periferiji ide sporo, promjena dobiva veće dimenzije, dok se u centru primjećuje regresija s umjerenom atrofijom. To promjeni daje serpiginozni izgled.
Evolucija je spora. Meduiim, ako je infekcija uslijedila bovinim tipom, evolucija može biti brza s apscediranjem kubitalnih i aksilarnih žlijezda.
Diferencijalna dijagnoza:
- obične bradavice
- karcinoma spinocelulare
- verukozna forma lihen rubera planusa
Dijagnoza:
- Klinička slika
- dermatološki pregled
- nalaz uzročnika
Terapija:
Kombinovanom primjenom tuberkulostalika u optimalnim dozama. Nakon kliničkog izlječenja terapiju treba produžiti još šest mjeseci.
Efikasnost terapije postiže se primjenoni četri tuberkulostatika zajedno. Najčešće prirnjenjujemo:
- Izoniazid 5-10 mg/kg dnevno
- Etambutol 20 mg/kg dnevno
- Rifadin 600 mg/dan
- Streptomicin (voditi računa o štetnom djelovanju na vestibularni aparat)
Be the first to comment