Trenutni pregledi za Alzheimerovu bolest uključuju skupe testove sa skenerima i magnetnim rezonancama. Ipak dvije studije su pokazale da jednostavan očni pregled može precizno da otkrije Alzheimerovu bolest u ranim fazama.
Kao što je poznato, Alzheimerova bolest uzrokuje gubitak neurona i moždanih sinapsi.
Naučnici su u prvoj studiji koju je provela australijska Organizacija za naučno i industrijsko istraživanje, ispitivali proteine u mrežnjači tako što su pacijentima davali kurkumin, koji se vezuje za proteine i “oboji” ih. Tako su mogli jasno da vide beta amiloide u očima kod pacijenata sa Alzheimerovom bolešću sa uobičajenim očnim pregledom. Slično ovom istraživanju je i ono koje je provela kompanija Kognoptiks. Napravili su također fluorescentnu boju koja se vezivala za beta amiloide, a kasnije je oko laserski skenirano.
Vjerovatnoća otkrivanja je fantastična, čak 85 posto. U medicinskim krugovima ovo su sjajne vijesti, pošto je rano otkrivanje ove bolesti izuzetno važno, jer se uz odgovarajuće lijekove i mjere može u velikoj mjeri usporiti i tretirati. Osim ovih testova, posljednjih dana se pričalo i o razvijanju testova krvi i znoja prilikom otkrivanja Alzheimerove bolesti.
Be the first to comment