Definicija
Proteinurija je pojava proteina u urinu u većoj koncentraciji od 150 mg/24h.
Etiopatogeneza
I u zdrave osobe u urinu se nalazi izvjesna količina proteina (40-150mg/24h), oni dijelom potiču od filtriranih proteina plazme, a dijelom od proteina koje stvaraju tubulske epitelne ćelije.
U fiziološkim uslovima u urinu nalazimo:
- Tamm-Horsallove proteine koji se ne nalze u plazmi, već ih luče ćelije ascendentnog dijela Henleove petlje i čine glavni sastavni dio bubrežnog cilindra.
Ponekad proteinurija ne znači patološku pojavu (izolovana proteinurija; težak rad, lordoza), ali može postojati i ozbiljna lezija bez proteinurije (hronični pijelonefritis). Najveća proteinurija se javlja u nefrotskom sindromu > 3,5 g/24h.
Podjela proteinurija
- GLOMERULARNA: nastaje kod oštećenja glomerula, koji sada propuštaju i proteine velike molekulske mase -albumine, Ag, a2 – makroglobulini. Kod proteinurije najvažniji je nalaz albumina u serumu.
- TUBULARNA proteinurija se javlja kod tubulointersticijske nefropatije. Oštećene ćelije tubula nisu u stanju da resorbuju proteine. Proteinurija rijetko prelazi 1 g/24h. Sreće se kod endemske nefropatije, Morbus Willson, toksičnih oštećenja tubula i hemoglobinurije.
- DISGLOBINURIJA (proteinurija zbog suviška) javlja se kada organizam sintetiše obilje određenog imunigloblina. Tada infiltracija patoloških proteina nadmašuje tubularni transportni mehanizam.
Kvalitativna podjela:
- fiziološka do 150 mg/24h
- blaga 500 mg-1g/24h
- srednja 1-3 g/24h
- obilna 10-20 g/24h
Klinička slika
Klinički značaj proteinurije je veliki. Proteinurija je jedan od najranijih i najtrajnijih znakova oštećenja bubrega. Prisustvo proteinurije po sebi ne omogućava da se lokalizuje oštećenje bubrega, mada izlučivanje proteina više od 1 do 2g/24h ukazuje na bubrežno porjeklo, a više od 7 do 10g/24h na oštećenje glomerula.
Dijagnoza
Postavlja se kvalitativnim i kvantitativnim određivanjem proteina u urinu, elektroforezom proteina i dr.
Liječenje
Liječi se oboljenje u sklopu kojeg se javila proteinurija.
Be the first to comment