Intrakranijalni apscesi imaju karakterističan trijas na osnovu kojeg se dijagnoza može postaviti ali neki od znakova trijasa mogu i nedostajati ellem trijas je:
- znaci septičkog stanja (temperatura, ubrzana sedimentacija, leuikocitoza, prostracija, septičan izgled pacijenta)
- znaci povećanog intrakranijalnog pritiska (glavobolja, nauzeja, papila stagnans, paraliza VI, poremećaji svijesti)
- neurološki deficit – zavisno od lokalizacije
Ne treba zaboraviti da postoji negdje i ishodište infekcije iz kojeg se apsces razvio u mozgu.
Moždani apsces
Razvija se iz:
- hronične gnojne upale srednjeg uha (ovo je najčešće) per continuitatem ili limfnim i krvnim putem. Otogeni apsces je obično na istoj strani i u blizini srednjeg uha ali to ne mora biti pravilo nego je moguće da ode i u drugu hemisferu.
- Akutni ili hronični gnojni sinusitits – u blizini sinusa ali i dalje kao i prethodni
- Hematogeni apscesi iz udaljenih žarišta pluća jetra itd.
- Trauma glave naročito kod penetrantnih povreda kao rezultat slabe primarne obrade
Dijeli se na osnovu posjedovanja kapsule kojom organizam ograničava infekciju, treba imati na umu da ona nikad nije dovoljna da zaštiti mozak:
- Akutni – kapsule kao i da nema a apsces je u suštini ograničeni cerebritis
- Subakutni – posjeduje fibroznu ovojnicu od glijalnih elemenata i krvnih sudova
- Hronični – odlaganje kalcijevih soli i već postoji mogućnost da se vidi na rentgenu
Uzročnici apscesa su u antibiotskoj eri gram negativne bakterije, a ako se radi o penetrantoj povredi može biti bilo kakav mikroorganizam. Neki apscesi se nađu posve sterilni jer je pacijent dugo bio pod antibioticima.
Slika protiče pod karakterističnim trijasom, a moguća je i pojava meningealnih znakova koja nastaje kada se apsces izlije na meneinge. Isto tako može ići bez znakova sepse slično tumoru mozga.
Dijagnoza:
Angiografija, CT, scintigrafija a lumbalnom punkcijom ako nije kontraindicirana (edem mozga) nađu se leukociti, hiperalbuminemija a vrlo rijetko i mikroorganizmi.
Terapija:
Operativna ali dok se ne dođe do neurohirurga velike doze antibiotika koji prolaze kroz hematoencefaličnu barijeru (polusintetski penicilini, streptomicin, hloramfenikol itd.) uz davanje steroida (valjda za kontrolu edema).
Subduralni apsces
Najčešće se razvija u tempralnoj regiji kao posljedica hronične upale srednjeg uha, paranazalnih sinusa, komplikacija kraniotomije, komplikacija frakture itd.
Simptomi su karakteristični kao kod svih apscesa. Temporalna lokalizacija daje često epileptične napada a od neuroloških deficita tu su hemipareza i afazija.
Dijagnoza:
- CT
- MRI
- Angiografija
- nalaz likvora
Terapija:
Operativna
Epiduralni apsces
Nalazi se između dure i kosti, opet kao komplikacija sinusitisa i otitisa, frakture i operacije. Također se nađe i kod osteomijelitisa kranijuma ispod osteomijelitičnog žarišta. Osnovna simptomatologija je kao i kod ostalih apscesa.
Dijagnoza:
- CT
- MRI
- Angiografija
- nalaz likvora
Terapija:
Operativna
1 Trackback / Pingback